افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

طاهری: یک قوماندان مهم طالبان در ولسوالی کجکی هلمند کشته شد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید که ملا عبدالسلام عابد یک قوماندان مهم طالبان با 25 تن از همراهانش در جریان یک رشته از عملیات در ولسوالی کجکی ولایت هلمند کشته شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید ملا عبدالسلام عابد که به تازه گی در جریان عملیات مشترک نیرو های افغان و بین المللی کشته شده است، برادر ملا عبدالقیوم ذاکر معاون دوم ملا عمر و قوماندان عمومی طالبان در ولسوالی کجکی ولایت هلمند بود.

گفته شده است، در این عملیات که به اشتراک موظفین امنیت ملی و نیرو های پولیس و سربازان بین المللی شب یکشنبه گذشته در ولسوالی کجکی راه اندازی شده بود، 25 تن از طالبان مسلح نیز کشته شده اند.

شفیق الله طاهری یکی از سخنگویان ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که کشته شدن ملا عبدالسلام عابد بر وضعیت امنیتی این منطقه تاثیر مثبت بر جا گذارد:
« با کشته شدن عبدالسلام عابد مردم محل بسیار خوشحال شدند و انشاالله امیدواری وجود دارد که آرامش کامل در مناطق مربوط به ولسوالی کجکی تامین شود.»

از سوی دیگر آیسف هم انجام این عملیات را تایید کرده اما در مورد تلفات مخالفین مسلح در این عملیات چیزی نگفته است.

مخالفین مسلح هم تا حال در مورد کشته شدن افراد این گروه در عملیات یاد شده تبصره نکرده اند.

برخی از باشنده گان ولسوالی کجکی می گویند که درگیری میان نیرو های امنیتی و طالبان مسلح از چند روز به این سو در این منطقه ادامه دارد و به گفته آنان مردم در خانه های شان گیر مانده اند.

اما ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می گوید که مردم محل از عملیات نظامی در این منطقه حمایت کرده و تا حال باشنده گان منطقه با کدام مشکل بر نخورده اند.

این عملیات در ولسوالی کجکی در حالی به راه انداخته شده است که امریکا تلاش های وسیع را به هدف بازسازی بند برق کجکی آغاز کرده است.

با آنکه روشن نیست که راه اندازی این عملیات با روند بازسازی بند کجکی ربطی دارد و یا خیر اما آقای طاهری گفت که تامین امنیت از وظایف آنها است.

ایالات متحده امریکا برای اجرای پروژه بازسازی بند برق کجکی چهار صدو هفتاد و یک ملیون دالر را اختصاص داده است.
این بند شصت سال پیش نیز به کمک مالی امریکا ساخته شده بود.

با وجود حضور هزاران تن از نیرو های بین المللی به خصوص عساکر  بریتانوی در ده سال گذشته در  ولایت هلمند، این ولایت پیوسته مرکز مهم فعالیت مخالفین مسلح بوده است.

اینکه عملیات جاری در راستای تامین امنیت بند برق کجکی تا چه اندازه موثر تمام خواهد شد، پیش بینی آن قبل از وقت است.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار