افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 12 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

طالبان یک زن را در دادگاه صحرایی دره زدند

تصویری که به نشر رسیده نشان میدهد که طالبان یک زن را در ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل به اتهام بیرون رفتن وی از خانه با یازنه اش در یک دادگاه صحرایی دره میزند. طالبان ادعا نموده اند که بیرون آمدن زن از خانه بدون محرم خلاف دستورات اسلامی وشرع است.

براساس گزارش ها، این خانم که میخواست با همسر خواهرش نزد داکتر برود از سوی طالبان بازداشت شدند و هردوی شان در محضر عام دره زده شدند.

در همین حال، والی سرپل محمد ظاهر وحدت گفته است که ولسوالی سرپل در تصرف طالبان قرار دارد، اما کسی به گونه رسمی چنین شکایتی را در مراجع دولتی در این ولایت ثبت نکرده است.

وی گفته است:” یکی از ولسوالی های که مرکز آن زیر اداره طالبان است ولسوالی کوهستانات است و ما هم از این اتفاق خبر شدیم و این اولین و اخرین جنایت نخواهد بود .”

یکی از باشنده گان محل که این تصویر را نشر کرده است می گوید که طالبان این زن رابه اتهام اینکه برموتر سایکل همسر خواهرش سوار شده بود و نزد داکتر می رفت لت و کوب کردند ، طالبان ادعاکرده اند که از آنجایی که همسر خواهرش برای این زن نامحرم است از همین رواو را در دادگاه صحرایی مجازات کرده اند، این رویداد در ولسوالی کوهستانان ولایت سرپل در روستای گنجی ها رخ داده است.

در این تصویر دیده می شود که هرقدر این زن التماس می کند که همسرش نبود و مجبور شده است با همسرخواهرش نزد داکتر برود گوش نمی دهند و یک چوب می شکند با چوب دیگری وی را می زنند .

قربانی این خشونت در جریان دره زدن چنین صدا میزند:” وای خدا جان نزنین ، الله خدا جان .”

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز این رویداد را به شدت نکوهش کرده است.

داکتر رفیع الله بیدار، سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر :” از نظر کمیسیون مستقل حقوق بشر این گونه دادگاه های صحرایی مردود است و نکوهش می کنیم مغایر شریعت و تمامی قوانین است .”

این در حالیست که خشونت ها علیه زنان در جریان سال جاری به گونه بی سابقه افزایش یافته است و رویداد سرپل دومین حادثه از نوع خود در یک هفته اخیر است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار