افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

طالبان چانس طلایی را از دست نداده و با ملت یکجا شوند

من از عقب این مایک سر شان صدا میکنم، میگویم همین یک فرصت مناسب و چانس طلایی است برایتان و در عین حال درز های میان گروه به میان آمده است.

 

عبدالرب رسول سیاف رهبر حزب دعوت اسلامی افغانستان و یکی از رهبران پیشین جهادی زمینه را برای یکجا شدن طالبان با نظام مناسب میداند.

 

آقای سیاف روز گذشته در نشست خبری در کابل خطاب به طالبان گفت که در حال حاضر فرصت مناسب است و این چانس طلایی را از دست نداده و با ملت یکجا شوند.

 

وی گفت که اگر این گروه هنوز هم به مخالفت شان ادامه دهند این مساله نشان دهنده، دوام بر کجروی، بغاوت و تجاوز برضد این ملت است:

 

” من از عقب این مایک سر شان صدا میکنم، میگویم همین یک فرصت مناسب و چانس طلایی است برایتان و در عین حال درز های میان گروه به میان آمده است، بعوض این که به این راه دوام داده و پافشاری بیجا کنید، بیایید با ملت خود نشسته در رابطه به آینده کشور تان یکجا فکر کنید، یکجا تصمیم بگیرید و این ملت در بدر را از این حالت رقت بار نجات دهید. ”

 

آقای سیاف امارت ملا محمد عمر را غیر شرعی خوانده گفت، امارات که پس از آن هم تشکیل شود هیچ بنیاد شرعی و اسلامی ندارد.

 

وی با اشاره به مرگ دو سال قبل ملاعمر رهبر این گروه گفت که گروه طالبان از آغاز تا کنون از بیرون از افغانستان اداره می شدند.

 

به گفته آقای سیاف طالبان ابزاری بوده اند که از سوی بیگانه گان برای تباهی افغانستان و برضد این ملت استفاده شده اند.

 

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که بتازه گی خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان اعلام شد و مذاکرات صلح که قرار بود ادامه یابد لغو شد.

 

پس از آن ملا محمد اختر منصور رهبر جدید گروه طالبان بر ادامه جنگ در افغانستان تاکید کرد و صحبت ها در مورد مذاکرات صلح را تبلیغات دشمن خواند.

 

اما پس از آن اسلام آباد خبرداد که بزودی مذاکرات صلح افغانستان از سرگرفته خواهد شد.

 

پیش ازاین رئیس اجراییه حکومت نیز از طالبان مسلح خواست تا دروازه باز صلح حکومت را یک فرصت تلقی کنند.

 

در این حال عبدالرب رسول سیاف از حکومت افغانستان نیز خواست تا برای آباد ساختن کشور و تحکیم امنیت و محو فساد تلاش کند:

 

” مناسب میدانم که بر حکومت نیز صدا کنم، بخاطر خدا بس است تاکی مصروف تقسیم پست ها هستید تا کی مصروف تقسیم معینیت ها و ریاست ها و امثال آن هستید، بس است دگه این تقسیم را بس کنید، بروید طرف ترمیم بروید، بطرف تنظیم کار ها بروید، ملت را جور کنید، روی امنیت و جلوگیری از فساد تمرکز کنید سنگر را تقویت کنید، بس است تا کی مصروف تقسیم هستید. ”

 

این درحالیست که حکومت افغانستان قبل از این همواره از تلاش ها به هدف تامین صلح، امنیت و مبارزه با فساد اداری سخن زده است.

 

رهبران حکومت همچنان گفته اند که عزم و اراده برای تعقیب صلح عادلانه پابرجاست و از کسانی که در حال جنگ اند، خواسته است تا به این روند بپیوندند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار