افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 ژوئن , 2018 لینک کوتاه خبر :

طالبان پیروز نهایی آتش بس!

طالبان سلاح

کارشناسان، طالبان را برنده اصلی این آتش بس سه روزه می دانند.

پس از پایان آتش بس سه روزه میان طالبان و حکومت وحدت ملی، ناآرامی و جنگ دوباره به افغانستان بازگشت. هر چند در این سه روز شاهد حملات دیگر شبه نظامیان مخالف دولت و همچنین داعش به مواضع دولت بودیم، اما شادمانی مردم در این روزها نشان از علاقه آن ها به پایان جنگ دارد. جنگی که از سال های دور باعث جنایات و خرابی های بسیاری شده است. این در حالی است که کارشناسان، طالبان را برنده اصلی این آتش بس سه روزه می دانند. آتش بسی که علی رغم تمدید از سوی دولت، طالبان تمدید آن را نپذیرفت و با پایان آن، حملات خونینی را علیه نیروهای امنیتی افغان راه اندازی کرد.
به گفته مقامات محلی ولایات، طالبان پس از پایان آتش بس عملیات هایی را علیه مواضع دولتی در ولایات فراه، فاریاب، هلمند، غزنی، بادغیس و کندز انجام دادند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در حساب تویتر خود شمار کشته های نیروهای امنیتی در این حملات را 27 نفر اعلام کرد.
چنین آتش بسی از چهل سال پیش به این سو، در افغانستان بی سابقه بود. با وجود این که داعش در این سه روز دست به تعدادی حمله زد، اما باز هم مردم افغانستان به شکرانه این آتش بس به خیابان ها آمدند و جشن و پایکوبی کردند. حضور خانواده ها در مراکز تفریحی و تفرجگاه های بیرون شهر از تصاویر نادری بود که در این سه روز مشاهده شد. حتی شماری از افغان ها از این فرصت استفاده کردند و برای دیدار اقوام، بدون دغدغه از کمین طالبان به ولایات همجوار سفر کردند.
اما طالبان پیروز نهایی این آتش بس بود. گروه های طالبان در دوسال گذشته تاکتیک ها و استراتیژی های خود را تغییر داده اند. در حال حاضر طالبان نزدیک به نیمی از کشور را تحت نفوذ یا کنترول خود دارد. آن ها در برابر مردم مناطق تحت کنترولشان، نرمش بیشتری نشان می دهند و خود را ملزم به تامین حفظ الصحه و آموزش در آن مناطق می دانند. از طرفی قوماندانان طالبان رویکردی دپلوماتیک را در برابر برخی کشورها مانند روسیه، چین و قطر بر گزیده اند و به دنبال کسب مشروعیت از جانب این دولت ها می باشند.
در این شرایط، حضور شبه نظامیان طالبان با بیرق های سفید در قریه ها و شهرها خاصتاً پایتخت و اشتراک در جشن و شادی مردم، باعث تلطیف افکار باشنده گان نسبت به طالبان شد. مردان و زنان افغان با دسته گل ها به استقبال نیروهای طالبان آمدند و با یکدیگر عکس سلفی گرفتند. برخی کارشناسان معتقدند طالبان با این اقدامات، ریشه های خود را در میان مردم مستحکم تر کرد. در همین راستا، برخی شبکه های اجتماعی این شرایط را به کودتای سفید و مخملین تشبیه کردند. تعدادی هم استدلال کردند که دولت بدست خود فرصت را برای جابجایی افراد طالبان برای حملات بعدی در شهرهای کلان از جمله کابل فراهم کرده است. دلیل این نگرانی وقتی منطقی تر جلوه کرد که یک روز پیش از عید سعید فطر منابع امنیتی در کابل خبر دادند که سه کانتینر حاوی انواع سلاح، مهمات و مواد منفجره را در دروازه شرقی شهر کشف و ضبط کردند؛ در حالی که این محموله هیچ مالک مشخصی نداشت.
حال با عدم موافقت طالبان با تمدید آتش بس، حکومت وحدت ملی با فشار بیشتری از سوی افکار عمومی کشور برای صلح با طالبان مواجه می شود. این در حالی است که مقامات امریکایی با وجود استقبال از آتش بس، آن را بر خلاف مصالح خود می دیدند. صلح در افغانستان مانع از حضور قدرتمند امریکایی ها در کشور می شود. لذا با وجود هزینه های بسیاری که این جنگ برای واشینگتن و همپیمانانشان داشته است، آنها همچنان به ادامه جنگ علاقمند می باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار