افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

طالبان می خواهند با اقشار مختلف گفتگو کنند

گروهی از بانوان افغانستان در نشستی به اسلو رفته اند. در این نشست طالبان حضور دارند و می خواهند با زنان افغانستان در رابطه با صلح گفتگو نمایند. بانوان افغانستان چه نقشی می توانند در گفتمان صلح داشته باشند؟ با تدویر چنین نشست های غیر رسمی هیات کابل و نمایندگان طالبان به دنبال چه چیزی هستند؟

 

محبوبه سراج مدافع حقوق زن و فعال جامعه مدنی در برنامه «آماج» گفت: دو نفر از بانوانی که به اسلو رفته اند اعضای پارلمان افغانستان هستند. آنها می توانند از زنان افغانستان در آنجا نمایندگی کنند. این نمایندگانی که به اسلو رفته اند، باید به طالبان بگویند که زنان افغانستان و در کل مردم، چه چیزهایی می خواهند و چه خط های قرمزی وجود دارد که نباید از آنها عبور کرد.

 

وی در خصوص ضرورت صلح اظهار کرد: مردم افغانستان، طالبان و دنیا، به این مساله رسیده اند که ما به صلح ضرورت داریم، یعنی ما بدیل دیگری برای صلح نداریم. پس ما باید صلح بیاوریم.

 

سراج از بی برنامه بودن سیاست مداران و نخبگان افغانستان در خصوص صلح انتقاد کرده و افزود: متاسفانه سیاست مداران افغانستان نمی دانند در مذاکرات صلحی که شرکت می کنند چه می خواهند و چه چیزهایی را باید بیان کنند. به طور مثال در مذاکراتی که در قطر برگزار شد، از سوی طالبان افراد، همه کاغذهایی در دست داشتند که فهرست وار همه چیز در آن قید شده بود اما از طرف افغانستان هیچ کس قلم و کاغذی در دست نداشتند. این بدون برنامه بودن در مذاکرات صلح هرچند که غیر رسمی باشد ضعف دولت را نشان می دهد.

 

این فعال جامعه مدنی در خصوص هدف طالبان از برگزاری این نشست های غیر رسمی گفت: حالا هم این طالبان است که نشست های مختلف با اقشار مختلف از جامعه افغانستان برگزار می کند و می گوید: می خواهم بدانم اقشار مختلف افغانستان در مورد افغانستان چه فکری می کنند. در حالی که این سوال را ما باید از آنها می پرسیدیم که می خواهیم بدانیم شما در مورد افغانستان چه فکر می کنید و جای خود را در کجای افغانستان می بینید.

 

وی انتظار مردم از صلح را صلحی دایمی می داند و می گوید: زن افغانستان حق تحصیل و کار را دارد. زن افغانستان دستاوردهایی را به دست آورده است و نباید آن را از دست بدهد. طالبان باید آنها را قبول کنند. چرا که این یگانه راهی است که به صلح می رسد. مقصد صلح هم آتش بس نیست. مقصد صلح این هم نیست که طالبان قانع شوند که دیگر به بدخشان حمله نکنند و مردم را نکشند. باید همراه صلح مساوات و عدالت باشد و به صلحی دایمی فکر کنیم. اگر با این فکر پیش برویم این صلح تا دوسال دوام نمی کند و باز سرخانه اول برمی گردیم.

 

سراج در خصوص امتیازاتی که به طالبان داده می شود گفت: طالبان جنایات زیادی را بر ملت کردند، آنها را کشتند و سوزاندند و خانه هایشان را ویران کردند، اگر ما به عنوان یک افغان از آنها بازخواست نکنیم و جواب کارهایی که در حق مردم کرده اند نگیریم، هیچ کاری برای مردم نکرده ایم. ما باید به طالبان فقط حق این را بدهیم که به عنوان شهروند در این ممکلت زندگی کنند و قوانین اساسی را بپذیرند و به آن احترام بگذارند. آنها باید به همین امیتازات خوش باشند چرا که با اوضاعی که دارند لطف زیادی در حقشان کرده ایم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار