- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

طالبان: مذاکره با آمریکا را قطع کرده ایم

[1]

 

 

گروه طالبان اعلام کرده است که مذاکرات با آمریکایی ها را از تاریخ پانزدهم مارس قطع کرده است. طالبان با انتشار اعلامیه ای “موضع مبهم آمریکا” را دلیل قطع مذاکرات دانسته و اعلام کرده اند که مسئولیت قطع روند مذاکرات به عهده آمریکا است.

در اعلامیه طالبان که از آدرس ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه به تمامی رسانه ها فرستاده شده آمده است که مذاکرات طالبان و آمریکا در سوم ماه جنوری/ژانویه ۲۰۱۲ شروع شده بود و یکی از محور های اصلی آن تبادل اسرا بود و همچنین طالبان می خواستند با ایجاد دفتری در قطر، این بهانه تبلیغاتی آمریکا را که می گفت طالبان برای گفت و گو آدرس مشخصی ندارند، برطرف کند.

در اعلامیه طالبان تاکید شده است که مذاکرات به دلیل عدم شفافیت موضع آمریکا و عمل نکردن آنها بر وعده های خود، متوقف شده است اما این اعلامیه روشن نمی کند که وعده هایی که آمریکا به آن عمل نکرده چه بوده است.
طالبان همچنین تاکید کرده اند که تا کنون هیچ تماس و مذاکره ای با “دولت کابل” نداشته اند. زیرا طالبان معتقدند که مذاکره در مورد مسائل داخلی افغانستان در حالیکه هنوز این کشور “تحت اشغال بیگانگان است، بی معنی است”.
اعلامیه طالبان همچنین تاکید می کند که مذاکره با آمریکایی ها که از ماه جنوری شروع شده بود، حول محور های مشخص و محدودی چون تبادل اسرا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان بوده است اما آمریکا سعی کردند با همه جانبه نشان دادن مذاکرات، از آن استفاده تبلیغاتی کنند.