- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

طالبان قصد مذاکره ندارند/ پاکستان درصدد اعمال فشار برطالبان

طالبان

هیات طالبانی به مقامات پاکستانی گفته است که طالبان فعلا تصمیمی برای انجام این مذاکرات ندارد. پاکستان از پاسخ های منفی طالبان افغانستان به تلاش های اسلام آباد برای از سر گرفته شدن مذاکرات صلح افغانستان خشنود نیست و ممکن است بخواهد با تحت فشار قرار دادن این گروه، آن را وادار به پذیرش مذاکره با دولت کابل کند.

روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان که با برخی اعضای ارشد طالبان پاکستان در تماس است و اخبار و تحولات مربوط به این گروه را از نزدیک دنبال می کند، روز شنبه نوشت: یک هیات سه نفره از دفتر سیاسی طالبان در قطر اواخر ماه گذشته عیسوی (آکتُبر) به پاکستان سفر کرد. سفر این هیات به پاکستان پس از ملاقات یکی از مقام های ارشد استخباراتی دولت افغانستان با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر، انجام شد.
این روزنامه به نقل از منابع طالبان نوشت: هیات سه نفر طالبان از سفر حدودا دو هفته ای خود به پاکستان بازگشته و با وجود تلاش پاکستان برای مقتاعد کردن طالبان برای حضور در پای میز مذاکرات صلح با دولت کابل، این هیات طالبانی به مقامات پاکستانی گفته است که طالبان فعلا تصمیمی برای انجام این مذاکرات ندارد.
پاکستان از پاسخ های منفی طالبان افغانستان به تلاش های اسلام آباد برای از سر گرفته شدن مذاکرات صلح افغانستان خشنود نیست و ممکن است بخواهد با تحت فشار قرار دادن این گروه، آن را وادار به پذیرش مذاکره با دولت کابل کند.
ماه گذشته پاکستان یک تن از اعضای ارشد طالبان افغانستان معروف به احمدالله موتی را که از مخالفان مذاکرات صلح محسوب می شود، در ایالت بلوچستان بازداشت کرد و به نظر می رسد پاکستان با اینگونه اقدام ها سعی در تحت فشار قرار دادن طالبان برای بازگرداندن آنها به به پای میز مذاکرات دارد.
طالبان افغانستان از دونالد ترمپ من‌حیث رییس جمهوری دولت آینده امریکا خواسته تا نیروهای این کشور را از افغانستان خارج کند. به نظر می رسد هرگونه تصمیم گیری جدید طالبان برای انجام مذاکرات صلح با دولت کابل، به نوع پاسخ دولت جدید واشنگتن به این خواسته قدیمی طالبان بستگی دارد.