افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

طالبان علاقمند به صلح هستند!!

رئیس جمهور کرزی از ایجاد دفتر سیاسی برای طالبان در قطر استقبال کرد و افزود که برای پایان دادن جنگ در افغانستان باید به گونه جدی با طالبان گفتگو صورت گیرد.

رییس جمهور این مطلب را در گفتگو با تلویزیون سی ان ان بیان کرد و افزود اگر طالبان خواستار یک دفتر سیاسی هستند پس به این معنی است که آنها برای گفتگو نیز آماده هستند.

وی همچنین تأکید کرد که در آدرس طالبان این وضاحت نیز باید وجود داشته باشد که آنها می توانند از طالبان نمایندگی کنند.

رییس جمهور در عین حال تصریح کرد که رهبران طالبان در پاکستان هستند و این پروسه بدون کمک پاکستان نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

این در حالی است که اخیراً گزارشاتی به نشر رسیده است مبنی بر این که آمريکا براي فراهم کردن زمينه مذاکرات رسمی سازش غرب با طالبان، طرح گشودن دفتري براي این گروه در قطر تا پايان سال جاری را در دستور کار قرار داده است که بازگشایی این دفتر سیاسی در آخرین مراحل خود قرار دارد.

در پی این خبر رییس جمهور کرزی با بزرگان نشستی راجع به این موضوع تشکیل داد که در آن توافق نمودند تا برای طالبان یک مرکز تماس یا دفتر سیاسی با هدف پیشبرد مذاکرات صلح در کابل و یادر یکی از کشورهای اسلامی مانند عربستان سعودی و یا ترکیه ایجاد شود.

رییس جمهور در مصاحبه با سی ان ان تأکید کرد که آدرس طالبان برای گفتگوهای صلح باید روشن باشد و نشان دهد که نمایندگان، صلاحیت نمایندگی از تحریک طالبان را دارند.

رییس جمهور همچنین در بخشی از سخنانش گفت که نیروهای ائتلاف بین المللی و حکومت افغانستان در مدت 10 سال گذشته موفق شدند ثبات سیاسی به افغانستان بیاورند، اما هنوز نمی توانیم بگویم که پیروزی کامل در جنگ بدست آمده است. ما باید مدت بیشتر انتظار بکشیم تا تصدیق شود که مردم افغانستان ثمر تلاشهای ما را بیبینند و صلح و امنیت بیشتر را احساس نمایند.

در حالی که دولت‌مردان كشور در تلاش برای ایجاد دفتر سیاسی برای طالبان هستند و می خواهند آنان را به پای ميز مذاكره می كشانند اما تاکنون واكنش طالبان به اين درخواست منفي بوده است.

از سوی دیگر شماری از آگاهان بر این باورند که آقاي كرزي به صلح نمي‌انديشد، بلكه به اين مي‌انديشد كه از هر گونه فرصتي براي آبروي از دست رفته‌ خود و تيمش كاري انجام دهد چراکه مديريت سياسي آقاي كرزي طي سال‌هاي گذشته به شدت آسيب ديده و او را از چشم مردم افغانستان و شماري از متحدان غربي او، انداخته است.

در عین حال چه ضمانتي وجود دارد كه با دادن هويت سياسي به طالبان جنگ پایان می یابد؟!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار