افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

طالبان عروسکی در دستان وهابیت هستند

جهاد غیر از تروریزم است. جهاد باید راه خدا را باز کند نه اینکه با بدبین کردن مردم، راه خدا را ببندند. جهاد اسلامی یعنی آزادی مستضعفین از دست مستکبران نه کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع و مظلوم.

متاسفانه چند روز گذشته شاهد چندین حمله انتحاری به مقامات و شخصیتهای متنفذ قومی در چند نقطه از کشور بودیم که در یکی از این حملات شهر هرات یکی از علمای خود (مرحوم نجفی) را از دست داد تنها به بهانه اینکه ایشان حامی وحدت بین اقوام و مذاهب مختلف در هرات بود.

 

بر هیچ کسی پوشیده نیست که مردم افغانستان سالیان سال از گذشته ها، با همین تعدد قومی و مذهبی در کنار یکدیگر با صلح و صفا زندگی کردند و با اتحاد خود بدون در نظرداشت مسایل قومی و مذهبی با ابرجنایتکارانی چون شوروی و انگلیس جنگیدند و از دین و کشور خود دفاع کردند.

 

اما بیست سال است که گروه تندروی بنام طالبان با همکاری سازمان استخبارات پاکستان و برخی مقامات بی دین آل سعود تشکیل شده که با افراط گرایی ضد دینی، تلاش دارند تا همه گونه تفرقه را در بین مردم افغانستان ترویج دهند. هیچ مسلمانی نمی تواند اعمال شنیع و فجیع گروه طالبان را جزیی از آموزه های دین مبین اسلام بداند.

 

گروه هایی همچون طالبان و القاعده که با کمک مالی مستقیم آل سعود به حیات خود ادامه می دهند، هیچ شناختی از مبانی اسلام و حتی مساله جهاد که داعیه دار آن هستند، ندارند. اگر تنها تاملی کوتاه به آیات نورانی قرآن داشته باشند، به راحتی می توان فهمید: که جهاد غیر از تروریزم است. جهاد باید راه خدا را باز کند نه اینکه با بدبین کردن مردم، راه خدا را ببندند.

 

براساس آیات کلام الله مجید و روایات رسیده از معصومین علیهم السلام، جهاد اسلامی یعنی آزادی مستضعفین از دست مستکبران نه کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع و مظلوم به بهانه های واهی که هیچ پشتوانه دینی ندارند جزء فتاوای تمسخرآمیز مفتی های سعودی.

 

مردم افغانستان در این ایام عزای سیدالشهدا نشان دادند که به اتحاد مدنظر اسلام پایبند هستند و به عقاید واندیشه های دیگران احترام می گذارند. البته اگر غربیها و مزدوران عربشان بگذارند.

 

بسیاری از آگاهان مسایل دینی و سیاسی معتقدند که خاستگاه و مبانی فکری طالبان تحت تاثیر آیین ساختگی وهابیت است که مهمترین مشخصه آن برداشت سطحی و قشری از مبانی و احکام اسلامی، عدم بصیرت و فهم دینی، حذف عقلانیت در تصمیم گیری ها و مواضع پایبندی به ظواهر شریعت مطلق انگاری و عدم تامل و تفکر در متون اسلامی است.

 

به جرات می توان گفت: امروز مسلمانان نسبت به تمام ۱۴ قرن گذشته، بیشتر به تقرقه، ستیزه و خونریزی مبتلا هستند و هجوم فعلی از سوی وهابی‌ها برای خونریزی و حمله به فرق اسلامی سابقه نداشته است. در حالیکه قرآن مجید می‌گوید همگی به حبل الله تمسک جویید و کلمه حبل را به کار می‌برد زیرا می‌خواهد بگوید امت متفرق مانند کسی بوده که به چاه افتاده و کسی که به چاه افتاده است به ریسمان چنگ می‌زند، این آیه می‌خواهد بگوید امت اسلامی که به جان هم افتاده‌اند، به مانند به چاه افتاده هستند و اگر بخواهند نجات پیدا کنند، باید به ریسمان وحدت چنگ بزنند.

 

بهترین تقریب میان مسلمانان، اهل بیت علیهم السلام هستند و بهترین عامل وحدت هستند، در میان فرق اسلامی به جز ناصبی‌ها که امروز اظهار نمی‌کنند، کسی با اهل بیت علیهم السلام اظهار نظر سوء ندارد زیرا همه آن‌ها یا از صحابه هستند یا از تابعین و هیچ کس عبارتی علیه آنان نگفته است.

 

لذا اگر عمل اشتباهی از سوی برخی پیروان اهل بیت علیهم السلام بر ضد وحدت اسلامی صورت می گیرد یا از روی نادانی و کج فهمی است که باید با رجوع به علوم و معارف ایشان اصلاح شود یا اینکه مزدوران غربی هستند که در پوشش اسلامی سعی در بر هم زدن این اتحاد دارند. چرا که هستند عده ای که اگر به آنها پول بدهید حاضرند هر کاری انجام دهند حتی اگر دین فروشی و وطن فروشی باشد.

 

به هر حال این ادعای همه جامعه اسلامی است که نه مسلمانان تروریست اند و نه تروریستها مسلمان. مجاهد نمایی که در سوریه سرجوان علوی را می برد و صدای الله اکبر بلند می کند، بدون شک مسلمان نیست. طالبی که با پوشش اسلامی، باعث کشتار مردم بیگناه و مظلوم می شود نه اینکه مسلمان نیست بلکه عروسکی در دستان تندروهای وهابی است. و هر کسی که باعث بر هم زدن اتفاق و اتحاد در جامعه اسلامی به هر نحوی می شود، خواسته و ناخواسته اهداف و مقاصد غرب در نابودی دین مبین اسلام را فراهم می آورد.

 

بر علما نیز واجب است تا با روشن ساختن مبانی جهاد اسلامی از دید قرآن کریم، به این غربیها بفهمانند که اسلام هیچگاه مروج فرهنگی استعمارگری و مظلوم ستیزی نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار