افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

طالبان صلح نمی خواهند!

با آنکه حکومت افغانستان برای آغاز گفتگوهای صلح تاکنون امیدواری نشان داده، اما نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب میگوید طالبان به هیچ صورت علاقمند صلح نیستند.

 

آقای مسعود به روز گذشته در کابل در نشستی به مناسبت سالروز درگذشت جنرال حکمت الله حقمل قوماندان امنیه پیشین ولسوالی نهرسراج هلمند، در کابل گفت طالبان را تروریستان خطاب کرده گفته از این که آنان خواهان ادامه جنگ اند نیاز است تا در برابر شان مقاومت ملی ایجاد گردد:

 

” ما در چند روز اخیر شاهد این بودیم که تروریستان به هیچ وجهه نمی خواهند تا در یک زندگی مصلحت آمیز با مردم افغانستان یکجا زندگی کنند و پیام شان این بود که به جنگ ادامه میدهند و بازهم مردم ما را به شهادت خواهند رساند و بازهم می خواهند بی ثباتی ایجاد کنند و این مسئله است که همه مردم افغانستان را تهدید می کند بناً ضرورت است یک مقاومت ملی در برابر این تروریستان بوجود بیآید. “

 

آقای مسعود در حالی این سخنان را بیان می کند که پیش از این محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با وجود انکار طالبان مسلح برای پیوستن به پروسه صلح گفت پیش از وقت است که تلاش ها به این هدف را ناکام خواند.

 

داوود زی وزیر پیشین داخله گفت: از طریق پاکستان صلح به افغانستان آمده نمی تواند.

 

این بار اول نیست که نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب بر چگونگی پروسه صلح انتقاد می کند، قبل از این در سفر هایش به ولایت های شمال شرق کشور گفته است که انتظار برای نتایج پروسه صلح خود فریبی است و برای بهتر شدن اوضاع امنیتی روی بسیج مردمی تاکید کرده است.

 

اما وی می گوید که این سخنان را برای انتقاد از حلقات مشخص نمی گوید بلکه به گفته وی هدف اش از اتخاذ آماده گی دفاع از مردم است.

 

این درحالیست که با وجود برگزاری نشست های چهارجانبه به هدف اتخاذ آماده گی ها برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، این گروه بر موضع قبلی اش پافشاری کرد و حاضر به مذاکرات نگردید.

 

در این حال محمد عمر داوود زی عضو شورای حراست و ثبات افغانستان و وزیر پیشین داخله که در این نشست حضور داشت گفت پاکستان شرایطی دارد که هیچ حکومتی نمی تواند آن را برآورده بسازد و همچنان تاکید کرد که تامین صلح در افغانستان از طریق آن کشور ناممکن است:

 

بسم الله محمدی وزیر پیشین دفاع افغانستان گفت که طالبان به کمک استخبارات پاکستان دست به کشتن مردم در این کشور می زنند.

 

” از طریق پاکستان صلح به افغانستان آمده نمی تواند پاکستان اهداف، مقاصد و تقاضای های خود را دارد که آن را هیچ حکومتی پوره کرده نمی تواند، از این لحاظ داشتن توقع از پاکستان بیجا است. “

 

شماری دیگر از اشتراک کننده های این نشست تاکید کردند که حکومت افغانستان بیش از این در بخش صلح بر پاکستان باور نکند.

 

بسم الله محمدی وزیر پیشین دفاع افغانستان گفت که طالبان به کمک استخبارات پاکستان دست به کشتن مردم در این کشور می زنند.

 

برخی مقام های پیشین حکومتی گفتند که به هدف آوردن صلح در کشور بجای اتکا به کشور های خارجی، باید افغان ها خود تلاش کنند تا برای پایان جنگ در کشور با طالبان مسلح به توافق برسند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار