افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 29 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

طالبان را ما طالب کردیم، نه پاکستانی ها!

صبح روز پنجشنبه هفتم جوزا، دولت پاکستان در یک اقدام عجیب و غریب، دولت کابل را به حمایت از تروریزم متهم کرد و این بار کمیسیون امور داخلی مجلس سنای پاکستان از افغانستان خواست تا ملا فضل الله رهبر گروه تروریستی طالبان پاکستان را به این کشور تحویل دهد.

 

رحمان ملک وزیر داخله سابق پاکستان و رییس کمیسیون امور داخلی مجلس سنای پاکستان ادعا کرد که ملا فضل الله در مکانی امن در خاک افغانستان مخفی شده و عملیات تروریستی طالبان علیه پاکستان را از داخل خاک افغانستان هدایت می کند و اگر اشرف غنی می خواهد به همکاری های اطلاعاتی و عملیاتی برای مبارزه با تروریزم پایبند باشد، باید این پیش شرط را اجرایی کند.

 

البته این ادعا خود به اندازه کافی مضحک می باشد که احتیاج به توضیح ندارد. پاکستانی که سالهای سال مهد تولید و پرورش تروریزم بوده، حال دولت از همه جا بیخبر افغانستان را متهم به حمایت از طالبان می کند و می گوید مقامات کابل باید سران طالبان را به اسلام آباد تحویل دهند.

 

یکی نیست از این پاکستانی ها بپرسد، افغانستانیهایی که فرق یک دکاندار پیشاوری با فرماندهان ارشد طالبان را نمی دانند و اشتباها با وی وارد مذاکره و مصالحه می شوند، چگونه می توانند به طالبان پاکستانی که نه آنها را دیده و نه می شناسند، جا و مکان بدهند؟

 

هرچند اگاهان مسایل سیاسی بر این باورند که پاکستان به طرح این ادعا می خواهد دخالتهای امنیتی خود در ولایات شمالی و شرقی کشور ما را توجیه نماید و بگوید که اگر ما علیه طالبان در افغانستان عملیاتی انجام می دهیم، به خاطر از بین بردن همین شبه نظامیان مسلح است، نه خصومت با دولت افغانستان.

 

جالب اینجا است که تاکنون چندین بار این موضوع از سوی پاکستانی ها بدون ارایه دلیل و مدرک مطرح شده است اما هیچگاه نتوانستند دلیلی هم بر مدعای خود بیاورند، اما هر زمانی که حکومت افغانستان مدعی شده که مخالفان مسلح افغانستان در پاکستان به سر می برند، تمام آدرس ها و تفصیلات خود در خصوص این مساله را با پاکستان در میان گذاشته است.

 

لذا آنچه مسلم است اینکه پاکستانیها دست پیش گرفته اند تا پس نیفتند. زیرا آنها هنوز هیچ پاسخی درباره حضور سران القاعده و طالبان در کشورشان نداده اند، آنها هنوز هیچ دلیل محکمه پسندی به دخالتهای نظامی خود در کشور ما ارایه نکردند، آنها مدتها است که مدارک موجود درباره حضور تروریزم بین المللی در کشورشان را مشاهده می کنند، ولی هیچ اقدامی انجام نمی دهند.

 

حال با این سیاه بازی ها نیز قصد دارند بگویند که اگر افغانستان از جانب مخالفان مسلح موجود در پاکستان، رنج می برد، پاکستان هم همین وضعیت مشابه را دارد و مخالفان اسلام اباد در ولایات شرقی افغانستان آموزش می بینند. لذا اگر می خواهید طالبان از پاکستان پاکسازی شوند، شما نیز طالبان را از افغانستان خارج کنید. امری که انجام آن با حمایت همه جانبه آمریکا و عربستان از طالبان، بعید و بعید است.

 

از طرفی جناب اشرف غنی که خود را دوست، متحد و همپیمان اسلام آباد می داند در قبال چنین ادعایی سکوت می کند تا با سکوتش مهر تایید بر این گفته ها بگذارد و بگوید: طالبان را ما طالب کردیم، نه پاکستانی ها !!! این ما هستیم که باید از پاکستانی ها بخاطر حضور طالبان در افغانستان عذرخواهی کنیم !!! واقعا از اشرف غنی صاحب طرح چنین گفته هایی بعید هم نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار