افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

طالبان در نظام وجود ندارند!

امنیت در افغانستان با چالش های متعددی روبرو شده است.هم اکنون در حدود چهارده ولایت افغانستان درگیر جنگ و ناامنی است. یکی از شعارهای اصلی حکومت وحدت ملی تامین امنیت بود. اما چراحالا کشور به این وضعیت دچار گشته و اعضای حکومت برای این موضوع قرار است چه اقدامی انجام دهند؟ اقتصاد را چگونه می خواهند بهبود دهند در حالی که بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی سفره های مردم خالی تر از قبل شده است؟

 

محمد محقق معاون رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در خصوص امنیت کشور گفت: با اعلام یک فصل نو از خشونت ها از سوی طالبان به نام عملیات عزم، طبیعی است که در بعضی نقاط ناامنی شروع شد اما طالبان به چیزی که می خواهند به دست بیاورند، نمی رسند اما چند وقتی مشکلاتی را بر سر راه مردم، بر سر راه دولت ایجاد می کنند. من امیدوار هستم که این ناامنی ها در طی هفته های آینده مهار شود.

 

وی در خصوص چرایی وضعیت امنیت و اقتصاد کشور اظهار کرد: ما تصمیم داریم که برای ایجاد امنیت کار کنیم و وضعیت مردم خوب شود اما بستگی به یک شرایطی هم دارد. می دانیم که یک حلقه بزرگ بین المللی پشت سر طالبان و گروه جدید داعش است و در ناامنی افغانستان دست دارند و یک سری شرایط تلخ را به ما تحمیل می کنند چنانچه رییس جمهور گفته است که این جنگ به ما تحمیل شده است. بنابراین طبیعی است که و قتی در کشوری جنگ می شود بر اقتصاد نیز تاثیر منفی می گذارد اما تلاش حکومت برای رفع ناامنی و بهبود اقتصادی خواهد بود.

 

معاون رییس اجرایی در خصوص تغییر جغرافیای جنگ در افغانستان گفت: این موضوع قابل باور نیست. این تعبیر را قبول ندارم چرا که هنوز جنوب و شرق افغانستان به شدت درگیر جنگ است، بر اثر برنامه هایی که وجود دارد شمال هم به این ناامنی ها افزوده شده است. چنانچه در بدخشان و در جاهایی از فاریاب و باغیس حرکاتی به پا برخواسته است. مقاصد ایجاد این ناامنی ها، هم افغانستان است و هم مقاصد بیرون مرزی دارند. آنها می خواهند از طریق افغاستان به آسیای میانه برسند. این تروریزم ها تروریزم بین المللی هستند و فقط ترورزیم افغانستانی نیستند.

 

استاد محقق در ارتباط با علت افزایش ناامنی نسبت به دوره قبل عنوان کرد: در زمان حکومت کرزی صد و شصت هزار نیروی خارجی در افغانستان بودند و امنیت بیشتر شهرهای افغانستان را تامین می کردند. در اواخر حکومت وی نظامیان خارجی محدوتر شدند. پیمان امنیتی هم که در این دوره امضا شد، عملیات آنها را محدود کرد. طبعاً حالا هم که نیروهای امنیتی افغانستان خود تمام مسوولیت را به دوش دارند دچار مشکلاتی می شوند. گرچه هنوز نیروهای خارجی کاملاً ما را تنها نگذاشته و در جاهایی که از آنها همکاری خواسته شده، همکاری لازم را انجام داده اند.

 

معاون رییس اجرایی علت مشخص نشدن وزیر دفاع راتاکنون چین بیان کرد: برای وزارت دفاع چانه زنی هایی وجود دارد تا فرد شایسته تر و بهتری برای این وزارت معرفی شود. ما نقطه نظرات خود را برای وزیر دفاع ارایه داده ایم که اگر آنها اعمال شود، وزیر دفاع می تواند برای بهبود اوضاع جنگ موثر باشد.

این نقطه نظرات این است که وزیر دفاع باید مجاهد باشد، تجربیات زمان جهاد و مقاومت را داشته باشد و اردو احترامی خاص برای وی قایل داشته باشد.

 

وی در خصوص جنگ یا صلح در افغانستان عنوان کرد: امیدواریم در افغانستان صلح بیاید. حکومت افغانستان هم بر پروسه صلح به طور جدی کار می کند اما اگر طالبان صلح را نپذیرند و به جنگ دامن بزنند و آن را تحمیل کنند، اردوی ملی، امنیت ملی و پولیس با آنها مقابله خواهند کرد.

 

رهبر حزب وحدت در ارتباط با سخنان عطا محمد نور برای تشکیل بسیج مردمی اظهار کرد: عطا محمد نور از ستونهای جهاد در افغانستان است. در هر شرایطی که ایجاب کند می تواند به اردو و پولیس کمک کند و نقش خوبی در این مورد ایفا کند اما به این معنا نیست که جدا از نظام اقدامی کند. در چوکات همین نظام کار می کند و شاید نقش بیشتری از گذشته بازی کند و با استفاده از نیروهایی که در زمان جهاد داشته و حالا هم دارد فعالیت می کند. چنانچه در قندوز و سرپل نیروهای جهادی و مردمی کمک زیادی برای تصفیه طالبان کردند. این مساله این معنا را می رساند که اگر اردو و پولیس ما دچار کمبود شوند مردم در کنار آنها می ایستند.

 

وی جنگ داعش را علیه مذهب خاصی ارزیابی نکرده و افزود: نمی توانیم بگوییم جنگ آنها جنگ در برابر مذهب خاصی است چرا که آنها تا به حال هر چه کشتار کرده اند به طور عام کشته اند.

فرق میان طالبان و داعش در این است که طالبان برخاسته از مردم افغانستان هستند که ناراضی از نظام بوده اند اما داعش برخاسته از منافع نفت خیز است که از پول آن مناطق نیز تمویل می شوند. در اعمال خود نیز گاهی متفاوت عمل می کنند. طالبان تا حدی مسایل اسلامی را رعایت می کنند. به طور مثال در برخی موارد زن ها را نمی کشند، آنها را به اسیری نمی گیرند و اطفال را نمی کشند. در مقابل آن، داعش مرحله تکامل یافته تری از جنایت هستند. آنها تمام انسانها را می کشند و عملکردهایشان عمق جنایت می باشد.

 

وی در خصوص وضعیت اقتصادی و برنامه های دولت در این حوزه ابراز کرد: مقدمات کار پروژه های اقتصادی در افغانستان آغاز شده است و به یک جاهایی رسیده است اما امیدوار هستم که به زودی کارهای عملی آن شروع شود. تا به حال بودجه موجود نبوده است که حالا بودجه هم تا حدی تامین شده است. امیدوارم با حکومت خوبی که فساد در آن نباشد دنیا تشویق شود تا بیشتر به اقتصاد افغانستان به طور مستقیم و غیر مستقیم کمک کند.

 

محقق در خصوص ادعای وجود طالبان در نظام گفت: طالبان در نظام وجود ندارند و توصیه می کنم که افراد، چنین تفکری را ترویج نکنند چرا که برای وحدت ملی و ثبات افغانستان مفید نیست. همه کسانی که در نظام هستند طرفدار آرامش و ثبات در کشور هستند. فقط امکان دارد برخی ها با نگرش متفاوت و تاکتیک های متفاوتی نسبت به طالبان برخورد کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار