افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

طالبان در لوگر مانع از تحصیل ۱۲ هزار متعلم شدند!

مکتب افغانستان

مقام ها در ولایت لوگر می‌گویند که نزدیک به ۳۰ مکتب در این بخش کشور از چند روز به این سو از سوی طالبان بسته شده اند.

سلیم صالح، سخنگوی والی لوگر، با تأیید این خبر گفت که با بسته شدن این مکتب‌ها در حدود ۱۲ هزار متعلم به شمول دو هزار و ۵۰۰ دختر از آموزش و پرورش باز مانده اند.

به گفتۀ او، طالبان پس از آن درهای ۳۰ مکتب را در ولسوالی چرخ بستند که شماری از افراد این گروه در عملیات شبانه نیروهای دولتی کشته و یا هم زخم برداشتند.

سلیم صالح، سخنگوی والی لوگر، گفت: پس از آن که نیروهای دولتی در ولسوالی چرخ یک عملیات نظامی را راه اندازی کردند، یک قوماندان مخالفان مسلح در آن کشته شد. پس از آن مخالفان مسلح در ولسوالی چرخ ۳۰ مکتب به شمول ۱۰ لیسه را بستند.

حسیب الله ستانکزی، رییس شورای ولایتی لوگر، در این باره گفت که طالبان به بزرگان ولسوالی چرخ هشدار داده‌اند که برای بازگشایی این مکتب‌ها به مرکز پل علم برای دیدار با مقام‌های دولتی نیز نروند.

آقای ستانکزی افزود: قطعه صفر یک شب پیش عملیاتی را در ولسوالی چرخ راه اندازی کرد که در آن یک قوماندان طالبان از بین رفت و در پهلوی آن شماری از خانه‌های ملکیان و یک مسجد آسیب دیدند. این یک حملۀ هوایی بود و هدف آن قوماندان طالبان بود. در واکنش به این، طالبان، به مسوولین شان هدایت داده اند که این مکتب‌ها را ببندند.

مطیع الله سرور، فعال جامعه مدنی در لوگر، از حکومت خواست که در بازگشایی این مکتب‌ها هرچه زودتر اقدام کند.

او افزود: پس از بسته شدن این مکتب‌ها، هزاران تن از متعلمان بی سرنوشت مانده اند و راه تعلیم و تربیه به روی آنان بسته شده. از مقامات حکومتی، از دولت مرکزی خواهش داریم که این مکتب‌ها هرچه زودتر باز شوند.

با این هم، سخنگوی ریاست معارف لوگر می‌گوید که تلاش‌ها برای بازگشایی این مکتب‌ها آغاز شده‌اند.

شاپور عرب، سخنگوی ریاست معارف لوگر، در این باره گفت: شمار مکتب‌هاب بسته شده به ۳۰ می‎رسد. نزدیک به ۱۲ هزار متعلم از آموزش محروم شده اند و در حدود ۳۰۰ کارمند بخش معارف در خانه‌های شان مانده اند.

  1. فرهاد کوه کن :

    کجاست اوگل گللک چرا مانع نمشود

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار