افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

طالبان در بخش‌هایی از بدخشان با کمک معدنچیان طلا استخراج می‌کنند!

شماری از نماینده‌گان شوراهای مردمی در ولسوالی راغستان ولایت بدخشان ادعا دارند که طالبان در بخش‌هایی از این ولسوالی با کمک معدنچیان طلا استخراج می‌کنند.

 

طالبان نبردهایشان را بیشتر در بخش‌های اقتصادی کشور متمرکز ساخته‌اند و تلاش می‌کنند تا کنترل بخش‌های درآمدزا را بدست گیرند.

 

شبکه‌ی نظارت از منابع طبیعی می‌گوید که بیشتر ولایت‌هایی که درآمدزا هستند و معدن دارند، ناامن هستند و طالبان از این منابع درآمدهای خوبی بدست می‌آورند.

 

مسئولان شبکه نظارت از منابع طبیعی می‌گویند که در حال حاضر طالبان با ایجاد “شورای عالی جستجوی منابع تمویل” تلاش دارند آن ولایت‌هایی را ناامن بسازند که منابع بزرگ معدنی دارند.

 

بربنیاد اطلاعات داده شده هلمند با داشتن معادن سنگ رخام و کرومایت و وجود کارخانه‌های بزرگ تولید موادمخدر که گفته می‌شود بیشترین درآمد آن به طالبان می‌رسد، بدخشان با داشتن کان‌های سنگ لاجورد و طلا، کنر و نورستان با داشتن معادن سنگ‌های گرانبها و جنگل‌های چوب چارتراش، لوگر و میدان وردک با داشتن معادن کرومایت، بغلان با داشتن معدن طلا وکرومایت و ننگرهار با داشتن معادن سنگ‌های نیمه گرانبها و وجود فرصت‌های درآمدزایی دیگر از جمله ولایت‌هایی هستند که بیشتر ناامن شده‌اند.

 

ابراهیم جعفری عضو شبکه نظارت از منابع طبیعی و محیط زیست اظهارداشت: “بسیاری از بخش‌های کشور از سوی مخالفان مسلح دولت ناامن می‌شوند تا افرادی که وابسته به آنان هستند بگونه درست کار کنند و روند استخراج را ادامه دهند، این بسیار نگران کننده است. حکومت باید در این بخش کار کند در غیر آن مشکلات بیشتر خواهد شد”.

درهمین حال شماری از نماینده‌گان شوراهای مردمی در ولسوالی راغستان ولایت بدخشان ادعا دارند که طالبان در بخش‌هایی از این ولسوالی با کمک معدنچیان طلا استخراج می‌کنند.

 

هاشم حمیدی نماینده‌ی شورای مردمی در ولسوالی راغستان گفت: “در حال حاضر طالبان با بکارگیری از ۲۱ بیل مکانیکی در منطقه ما روزانه چندین کیلوگرم طلا را استخراج میکنند؛ چون این منطقه از یکسال بدین سو زیر کنترل طالبان است”.

 

این درحالی است که در حال حاضر بخش بزرگی از درآمد برق بند برق کجکی را در ولایت هلمند طالبان گردآوری می‌کنند.

 

محی الدین نوری سخنگوی وزارت معادن خاطرنشان کرد: “ما هم نگران هستیم؛ اما ما یعنی وزارت معادن در این بخش کارکرده‌ایم و طرح امنیت معادن ساخته شده است. اکنون دیگر به نهادهای امنیتی ارتباط دارد که باید این معادن را نگهداری کنند و زمینه رفتن کارگران و کارمندان ما را به آنجا فراهم سازند تا ما شناسایی کنیم که چقدر معدن داریم”.

 

این درحالی است که چندی پیش بربنیاد گزارش رسانه‌های غربی طالبان برای دستیابی به ثروت یک تریلیون دالری معادن افغانستان چشم دوخته‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار