افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

طالبان جزو تروریست های خوب آمریکا هستند

اصطلاح طالبان خوب و بد اصطلاحی است که پاکستانیها ایجاد کرده اند که میان طالبان آشتی پذیر و غیر آشتی پذیر بتوانند تفکیک کند! در واقع پاکستانی ها به اشرف غنی گفته اند اگر می خواهی با طالبان مذاکره کنید، باید بدانید طالبان خوب و بد چه کسانی هستند که با آنها قصد مذاکره داریم!!!

 

از طرف دیگر با توجه به چرخش‌هایی سیاسی آمریکا در افغانستان و وساطت قطر، کاخ سفید اینگونه القا کرده که طالبان را در باید جرگه تروریست‌ خوب قرار داد به همین جهت هم بسیاری از محدودیت‌ها را از این گروه برداشته و حتی در آینده سیاسی افغانستان برایشان جایگاه تعریف کرده‌اند.

 

سیاست‌های دو گانه آمریکا در قبال تروریست‌ها باعث شده تا آمریکایی‌ها تروریست‌ها را به دو نوع تروریست خوب و تروریست بد تعریف کرده‌اند که تروریست‌های خوب (مانند جبهه النصره، داعش، طالبان و در برخی موارد القاعده) گروه‌هایی هستند که با وجود تروریست بودن همگام با سیاست‌های آمریکا پیش رفته و آمریکا امکانات مادی در اختیارشان گذاشته و برای نفوذ در حوزه‌های مد نظر امریکا از آن‌ها بهره برداری می‌کند.

 

تروریست‌های بد هم متقابلا گروه‌هایی هستند که در راستای سیاست‌های آمریکا نبوده و عمدتا با نشست‌های آزادی بخش به دنبال حقوق ملت ها هستند(مانند حماس، حزب الله و حتی انصارالله) که اقدامات نظامی آمریکا علیه آنان قابل مشاهده است.

 

این موضوع در حالی است که از دید آگاهان مسایل سیاسی، چیزی به نام طالبان خوب یا بد وجود ندارد تمام آنها یک طالب بوده و به یک جا ختم می شوند. بنابراین از تفکیک آنها تحت عنوان خوب یا بد باید بپرهیزیم. چون غربی ها با آغاز کردن بحث ها در مورد طالبان خوب و بد آشفتگی هایی را ایجاد کرده اند و این مطلب بسیار خطرناک است. زیرا یک بخش برای طرفی خوب و برای طرف دیگر بد جلوه داده می شود و مردم کاربرد بحث ها در مورد طالبان خوب و بد را به نفع خود آغاز می کنند.

 

مشخص است که امروزه آمریکا از طالبان به عنوان ابزار سلطه و نفوذ در داخل افغانستان استفاده می‌کند و متاسفانه این موضوع را به آسانی در چارچوب توافق نامه ی امنیتی نیز جا داده است با این توضیح که مسایل مربوط به طالبان به عهده آمریکا گذاشته شده‌ است یعنی اگر آمریکا این افراد را آزاد کند این گروه تروریستی شامل عفو شده و دولت افغانستان دخالتی نمی‌تواند بکند.

 

به هر حال موضوع طبقه بندی طالبان به طالبان خوب و بد و توجیه کردن این مساله که می شود با طالبان خوب گفتگو کرد، واقعا دور از خردمندی است زیرا اصلاً طالبان خوب وجود ندارد، این گروه به کمک سازمان استخبارات پاکستان ایجاد شده و اسلام آباد از آن برای مهیا شدن منافع آمریکا استفاده می کند.

 

هرچند که گوش اشرف غنی صاحب از این مطلب پر است و نمی خواهد به این واقعیت پی ببرد چرا که خود مزدوری است که از سوی آمریکا بر کرسی ریاست تکیه زده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار