- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

پیام طالبان به ترمپ/ امریکا استراتیژی اش را تغییر دهد!

[1]

در اعلامیۀ طالبان عنوانی رییس جمهور امریکا آمده‌است که بهتر است در استراتیژی جدید به جای اضافه‌کردن نیروهای امریکایی، خروج تمام قوای امریکایی از افغانستان بررسی شود.

در پیامی که از سوی امارت اسلامی طالبان به نشر رسیده خطاب به دونالد ترمپ گفته شده که مقام‌های امریکایی در یک تصمیم ناعاقبت‌اندیشانه بر اشغال افغانستان فیصله کرده‌اند و افغانان به شمول امریکاییان به هیچ کسی نیت ضرر رسانیدن ندارند، اما هنر شکست‌دادن کسانی که تجاوز می‌کنند را بلد اند.

در بخشی از اعلامیۀ طالبان خطاب به ترمپ آمده‌است استراتیژی آیندۀ امریکا در افغانستان نیاز به بررسی عمیق دارد و شماری از اعضای کانگرس و جنرالان جنگ‌خواه امریکایی در افغانستان، برایت مشورۀ نادرست داده‌اند و آنان می‌خواهند جنگ افغانستان به دارازا کشانیده شود تا امتیاز به دست آورند.

طالبان می‌گویند دونالد ترمپ باید در موضوع افغانستان تنها به فیصلۀ جنرالان جنگ‌خواه اتکا نکند و در این باره آن‌گونه تصمیم بگیرد که سبب صلح در آینده گردد.

در اعلامیۀ طالبان گفته شده که جنگ افغانستان از آن‌چه تصور می‌شود خراب‌تر است و در یک هفته آنان چند ولسوالی را به تصرف‌شان در آورده‌اند و طالبان می‌توانند به آسانی تمامی شاهراه‌ها را زیر تسلط خود گیرند و اگر تلفات مردمی نباشد، با محاصره بسیاری از ولایت‌ها را تصرف خواهند کرد.

طالبان هم‌چنان عامل اصلی جنگ افغانستان را اشغال بیرونی می‌دانند و می‌گویند افزایش نیروهای خارجی در افغانستان به جز تباهی هیچ توجیهی ندارد.

در اعلامیۀ طالبان عنوانی رییس جمهور امریکا آمده‌است که بهتر است در استراتیژی جدید به جای اضافه‌کردن نیروهای امریکایی، خروج تمام قوای امریکایی از افغانستان بررسی شود.

این در حالی‌ست که هنوز استراتیژی جدید امریکا در مورد افغانستان نهایی نشده و از چندین ماه به این‌طرف روی آن بحث جریان دارد.