افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

طالبان: تا امریکا باشد به جنگ ادامه خواهیم داد!

سخنگوی طالبان در واکنش به اعلام استراتیژی جدید واشینگتن از سوی ترمپ تصریح کرد که این گروه در تا زمان حتی حضور یک عسکر امریکایی در افغانستان به مبارزه ادامه خواهد داد.

بامداد امروز دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا در اعلام استراتیژی جدید واشینگتن در قبال افغانستان گفت که نیروهای امریکایی از افغانستان خارج نخواهند شد زیرا نمی‌خواهد اشتباه عراق را تکرار کند و افغانستان را به طالبان و القاعده واگذار کند.

وی در ادامه صحبت‌های خود گفته بود که ممکن است روزی به توافق سیاسی با گروه طالبان در افغانستان دست یابد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در واکنش به این موضوع اعلام کرد: با در نظر داشتن اینکه ترمپ به دوام حضور نیروهای امریکایی در افغانستان تاکید کرده است و افغانستان را برای امریکا تهدید بزرگی دانسته بنابراین می‌توان گفت که این کشور نمی‌خواهد تا به طولانی‌ترین جنگ در تاریخ خود پایان دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: امریکا بجای درک واقعیت، هنوز به قدرت خود مغرور است و به استفاده از زور ادامه می‌دهد، اما افغان‌ها در 16 سال گذشته با موفقیت در برابر نیروهای امریکایی امتحان خود را پس داده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد تاکید کرد: تازمانی که رهبران امریکایی راهبرد جنگی را دنبال کنند و حتی یک عسکر امریکایی در افغانستان حضور داشته باشد ما با روحیه و عزم قوی به مبارزه با آنها ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه تصریح کرد: آزادسازی افغانستان از چنگ امریکا واجب دینی و مسئولیت ملی افغان‌ها است و افغان‌ها تا زمانی که زنده هستند این مسئولیت را به سرانجام خواهد رساند.

سخنگوی طالبان ادامه داد: امریکا بجای ادامه جنگ در افغانستان باید به فکر خروج عساکر خود از این کشور باشد.

وی با اشاره به اظهارات دونالد ترمپ گفت: جنگ طولانی‌مدت افغانستان مردم امریکا را دستپاچه کرده است، ما آنها را با نگرانی بیشتری مواجه خواهیم کرد و مقامات امریکایی به پذیرفتن واقعیت‌ها در کشور وادار خواهیم ساخت.

مجاهد تاکید کرد: مردم افغانستان از جنگیدن برای تحکیم نظام اسلامی در این کشور خسته نشده‌ و نخواهند شد.

سخنگوی طالبان به امریکا هشدار داد: اگر نیروهای خود را از افغانستان خارج نکند این کشور به قبرستانی برای امپراتوری امریکا در قرن بیستم و یکم تبدیل خواهد شد و این امری است که رهبران امریکایی آن را درک کرده‌اند.

وی در پایان اعلامیه ای خود بار دیگر تاکید کرد: افغانستان هیچ مُـلکی را تهدید نمی‌کند و از خاک افغانستان به هیچ مُـلکی آسیب نرسیده اما تحت تاثیر قرار گرفتن تبلیغات بی‌جای سازمان‌های استخباراتی بزرگترین عامل جنگ و بدبختی است.

این در حالی است که رکس تلرسون وزیر خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای اعلام کرده که امریکا بدون هیچ گونه پیش‌شرطی از مذاکرات صلح با طالبان حمایت خواهد کرد.

وی در این اعلامیه از جامعه جهانی و خاصتاً کشورهای همسایه افغانستان خواسته است تا در حمایت از روند صلح با امریکا همراه شوند زیرا طالبان از طریق مذاکرات با دولت و توقف جنگ می‌توانند به مشروعیت سیاسی در کشور دست پیدا کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار