افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 15 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

طالبان به فتوای علما نیامدند که به تحریم آنها بروند

ظاهرا اشرف غنی همینقدر نمی داند (یا خود را به ندانستن می زند) که عملیاتهای طالبان یک جنگ مذهبی و دینی نیست که راه حل آن را عالمان دینی پیدا کنند، بلکه به خاطر قدرت سیاسی است .

در پی تشدید حملات انفجاری و انتحاری طالبان در نقاط مختلف کشور، محترم اشرف غنی از روحانیون و علمای افغانستان خواست برای جلوگیری از این حملات، اقدام کنند.

رییس جمهور امروز یکشنبه در سخنانی از علما و روسای قبایل مختلف کشور خواست به دولت کمک کرده تا جلوی حملات شبه نظامیان طالبان به مردم، نیروهای پولیس و ارتش ملی و نیروهای ناتو را بگیرند.

اشرف غنی که به مناسبت روز جهانی حقوق بشر سخنرانی می کرد با حمله به نیروهای طالبان گفت: آدم کشی این گروه نه انسانی است نه دینی؛ به همین خاطر کشور ما به خصوص علمای ما باید صدای خود را علیه طالب ها بلند کنند؛ همینطور سران قبایل و فعالان مدنی کشور باید به طالب ها بگویند که این کارشان غیرانسانی و غیراسلامی است.

از دیدگاه اشرف غنی، طالبان بخشی از فعاليتهايشان را در چارچوب برداشتهای خود از اسلام ادامه می دهد كه مورد تاييد علما نيست و صرفا برداشتی نادرست از آموزه های اسلامی است. از این رو علما باید با صدور فتوا ضمن محكوم كردن خشونتهای طالبان، فعالیت های آنان را نيز حرام اعلام كنند.

از جمله خشونتهای اين گروه حملات انفجاری است كه رییس دولت وحدت ملی اميدوار است بتواند با صدور فتوا توسط علما، كسانی را كه مبادرت به اين اقدام مي كنند از این عمل بر حذر دارد.

علت این درخواست هم این استکه اقدامات طالبان تاكنون با اعتراض جدی علما روبرو نشده و اگر هم مخالفتهايی صورت گرفته به دليل تشتت آرای علما، طالبان به فعاليت خود ادامه داده اند.

اما ظاهرا اشرف غنی همینقدر نمی داند (یا خود را به ندانستن می زند) که عملیاتهای طالبان یک جنگ مذهبی و دینی نیست که راه حل آن را عالمان دینی پیدا کنند، بلکه به خاطر قدرت سیاسی است و برخی از قدرت ها نیز برای اینکه حضور خود در افغانستان تحکیم نمایند آن را تقویت می کنند. جنگهای اخیر کشور ما هیچگاه ریشه مذهبی نداشته و طالبان به فتوای علمای افغانستان نیامدند که به تحریم آنها بروند.

پس بهتر است اشرف غنی هم مانند کرزی خود را به غفلت نزند و ریشه طالبان را در پاکستان و دستورات آمریکا جستجو کند نه در شورای علمای افغانستان.

هرچند اهمیت شورای علما در افکار عمومی بر کسی پوشیده نیست. اگر این شورا حداقل سه بار اعلامیه به مردم می داد با تاثیر زیادی که روی افکار و عملکرد مردم دارند می توانست صلح و ثبات در کشور ایجاد کند. اگر شورای علما در جهت آگاهی دادن به مردم چهره ی واقعی از طالبان ارایه می دادند جرم و جنایت در کشور کمتر می شد. گاهی شورای علما مانند سخنگوی طالبان عمل می کند و از منافع دشمنان مردم افغانستان دفاع می کند. متاسفانه به قدری مردم نسبت به طالبان ناآگاه هستند که در برخی مناطق از آن ها به عنوان فرشته های صلح یاد می کنند.

به هر حال چیزی علما مقصر هستند و چیز بیشتری دولت اما ریشه طالبان در افغانستان نیست که اشرف غنی بخواهد با چند فتوا آن را بخشکاند..

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار