افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

طالبان از همین کابل تمویل می شوند

صلح و جنگ در افغانستان و در نزد مردم و سیاستمداران به معمایی پیچیده تبدیل شده است. رهبران از طرفی ادعای صلح می کنند و از طرفی بوق جنگ می زنند. از آن طرف پاکستان هم ادعای همکاری برای صلح می کند و وعده تمویل نکردن طالبان می دهد. در حالی که طالبان همچنان تمویل می شوند، با تمام قوا می جنگند و هر گونه امکاناتی دارند. اگر پاکستان ادعای تمویل نکردن آنان را دارد، طالبان چگونه تمویل می شوند و حامیان آنها چه کسانی هستند؟

 

داکتر سید عسکر موسوی استاد دانشگاه در برنامه «به روایت دیگر» گفت: ما و سیاستمداران ما هنوز به آن درجه از شهامت نرسیده اند که وقتی موردی بر خلاف منافع ملی مشاهده می کنند آن را شجاعانه برای مردم بازگو کنند. طالبان نیازی ندارند که از جای دیگر تمویل شوند آنها از همین کابل تمویل می شوند. به طور مثال چطور کابل بانک به آن عظمت تخلیه شد؟ پولهای آن به دست چه کسانی است و برای چه چیزی مصرف می شود؟ به این ترتیب در کشور ما و از همین داخل هزار راه وجود دارد تا طالبان تمویل شوند. فلسفه جنگ در افغانستان به ارگ کابل برمی گردد به سیاست خارجی ما بر می گردد. با کشورهایی که رابطه تنگاتنگ برقرار کرده ایم همانها داعش و طالب را تمویل می کنند. عربستان سعودی از کشورهایی است که حامی اصلی طالبان محسوب می شود.

 

وی در خصوص چگونگی تمویل طالبان عنوان کرد: همان کسانی که مجاهدین را تمویل می کردند و به آنها پول می دادند، همانها هم به طالبان پول می دهند به همین راحتی. بازاره مکاره در اینجا به شدت داغ است، کسی در کشور به پیشرفت و ساختن اعتقاد ندارد. ما در افغانستان به یک طرح دراز مدت توسعه ملی، بازسازی اجتماعی، بازسازی جامعه و این چیزها اعتقاد نداریم، نداشتیم و نخواهیم داشت. به همین دلیل کسانی که در بازی های سیاسی مشغول هستند به مردم سخت دروغ می گویند و آماری از کارکردها می دهند که همه می دانند دروغ است. در حال حاضر همین مسوولین جدید امنیتی اگر لو نمی رفتند تفاهمنامه با پاکستانی ها امضا کرده بودند و اگر کسی خبردار نمی شد آنها کار خود را همچنان به پیش می بردند.

 

داکتر موسوی کشمکش های داخل نظام و حل نشدن آنها را عامل جنگها دانسته و افزود: در کشور ما در ساده ترین قضایا حتی دو نفر یک حرف را نمی زند. یکی از رهبران به یک چیز اعتقاد دارد و دیگری به چیز دیگر. تفاهم و تعادل در هیچ کجای کشور ما دیده نمی شود. اینها همه باعث می شود که گروههای مخالف قوی تر شوند. تمویل فقط تمویل مالی نیست. این موضوعاتی که در کشور ما وجود دارد تمویل روحی برای طالبان و مخالفان است. این مشکلات وجود دارد و ما برای هر موضوعی که پیش می آید پای خارجی ها را به میان می آوریم و می گوییم عامل تمام بدبختی های ما هستند. در حالیکه اگر ما در میان خود مشکلات اینچنینی نداشته باشیم هیچ خارجی به راحتی نمی تواند در مسایل ما رخنه کند. همین پاکستانی ها امروز از همین کشمکش های داخل ارگ استفاده می کنند و به اهداف خود می رسند.

 

استاد دانشگاه در پایان گفت: ما باید با یک بازنگری کار خانگی خود را انجام دهیم. مسایل داخلی را حل و فصل کنیم تا بقیه قضایا به راحتی حل شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار