افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

ضرر و زیان تجار افغان از مسدود شدن سرحد تورخم

تورخم

بسته شدن سرحد ‘تورخم’ در پنج روز اخیر من‌حیث یکی از اصلی ترین گذرگاه های تجاری میان پاکستان و افغانستان، موجب اعتراض تجار و بازرگانان دو طرف شده است.

متوقف شدن تعداد زیادی از موتر های حامل کالاهای فاسد شدنی در دو طرف سرحد تورخم در چند روز اخیر باعث شده تا خسارات فراوانی به تجار وارد شود.

تجار پاکستانی و افغان از دولت های دو کشور خواسته اند تا هر چه سریع تر اختلاف های مربوط به سرحد تورخم را از طریق مسالمت آمیز حل و فصل و این گذرگاه سرحدی مهم را بازگشایی کنند.

ساکنان محلی می گویند حکومت نظامی پنج روز اخیر در تورخم و بسته شدن این گذرگاه سرحدی باعث شده تا کسب و کار بسیاری از افراد عملا تعطیل شود.

علت اصلی تنش ها و درگیری های روزهای اخیر در سرحد تورخم، مخالفت افغانستان با اقدام پاکستان برای ایجاد موانع در این گذرگاه سرحدی اعلام شده است.

پاکستان می گوید که این موانع را با هدف کنترول و نظارت بشتر بر ترددهای سرحدی غیرقانونی ایجاد می کند.

منابع پاکستانی به رسانه های این کشور گفته اند که قبلا در این باره با طرف افغان صحبت شده و دو طرف برای احداث موانع بازدارنده دربرابر ترددهای غیرقانونی در گذرگاه سرحدی تورخم توافق کرده اند اما افغانستان اکنون این توافق را نقض کرده است.

پاکستان اعلام کرده است که این ساخت و سازها در بخش مربوط به داخل خاک پاکستان انجام می شود.
از روز چهارشنبه هفته جاری تا امروز (جمعه) خبر تازه ای درباره از سرگرفته شدن درگیری های سرحدی در تورخم نشر نشده است اما این گذرگاه سرحدی همچنان مسدود است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار