افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

ضرب الاجل پاکستان برای اخراج مهاجرین افغان!

اخراج مهاجرین افغان پاکستان

به گزارش افغان تلکس به نقل از سفارت افغانستان در اسلام آباد، کابینه پاکستان در پنجم جنوری فیصله کرد که مهاجرین پس از ختم ماه جنوری دوباره به کشورمان بازگشت کنند.
وزارت امور مهاجرین و عودت کننده‎گان می‎گوید، آماده‎گی‎ها را بخاطر برگشت احتمالی مهاجرین افغان از پاکستان روی دست گرفته‎است.

از سوی دیگر سفارت افغانستان در اسلام آباد از ادامه گفت و گوها با مقام‎های پاکستانی روی مهلت تعین شده برای مهاجرین افغان خبر می‎دهد، اما در عین حال معاون این سفارت به مهاجرین افغان می‎گوید که در صورت تغییر نکردن تصمیم پاکستان آماده بازگشت به کشور باشند.

سفارت افغانستان در اسلام آباد می‎گوید، مهاجرین افغان باید برای برگشت به افغانستان آماده‎گی‎های لازم را بیگیرند.

زردشت شمس معاون سفارت افغانستان در اسلام آباد با ابراز این مطلب گفت که سفارت از چند روز بدینسو تلاش هایش را آغاز کرده تا پاکستان بر اساس توافق قبلی تا ختم سال جاری عیسوی اجازه بود و باش را به مهاجرین افغان بدهد.

او گفت:

ضرب الاجل را که کابینه پاکستان تعین کرده نه عملی است و نه منطقی، بحث ما همین است که کمی باید منطقی فکر کنند و در همین زمینه ملاقات‎ها با مقام‎های پاکستانی صورت گرفته‎است و در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت. امیدوار استیم که این ملاقات‎ها نتیجه بدهد.

معیاد اعتبار اسناد قانونی اقامت مهاجرین افغان در پاکستان بتاریخ ۳۱م دسمبر سال ۲۰۱۷ عیسوی خاتمه یافت و حکومت پاکستان تصمیم گرفت که این اسناد تا آخر ماه جنوری ۲۰۱۸ عیسوی یعنی تنها به مدت یکماه مدار اعتبار باشد.

کابینه پاکستان در پنجم جنوری فیصله کرد که مهاجرین پس از ختم ماه جنوری دوباره به کشورمان بازگشت کنند.

قیصر آفریدی یکی از سخنگویان اداره UNHCR در اسلام آباد گفت که گفت و گوهای مقام‎های پاکستانی روی اخراج مهاجرین افغان از این کشور ادامه دارد و فیصله نهایی تا کنون صورت نگرفته‎است.

وی افزود:

کابینه پاکستان به وزارت امور مهاجرین و سرحدات کشورش گفته‎است که یک پلان جامع را در مورد مهاجرین افغان تا ختم ماه جاری عیسوی ارایه کند و بر اساس همین پلان، کابینه فیصله نهایی اش را در مورد مهاجرین افغان اعلام خواهد کرد.

سفارت افغانستان در اسلام آباد می‎گوید سرنوشت در مورد اقامت مهاجرین افغان در پاکستان نا معلوم است اما بر اساس شرایط فعلی ممکن نیست که حدود یک ملیون چهارصد هزار مهاجر ثبت و راجستر شده و حدود هفتصد هزار مهاجر که گفته می‎شود بدون داشتن مدرک قانونی در پاکستان زنده‎گی می‎کنند در ۲۰ روز باقی ماه جاری به افغانستان برگردند.

در همین حال حفیظ احمد میاخیل مسئول مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده‎گان افغانستان از برگزاری یک اجلاس عاجل با ادارات کمک رسان و بحث روی چگونگی رسیده‎گی به مهاجرین در صورت بازگشت احتمالی شان از پاکستان خبر داد.

او بیشتر گفت:

روی آماده‎گی‎ها هم کار می‎کنیم و نهادهای داخلی و خارجی نیز با ما همکاری می‎کنند تا آماده‎گی خود را در صورت بازگشت احتمالی مهاجرین افغان داشته باشیم اما باز هم اولویت ما گفت و گوها است تا پاکستان در مورد تصمیم اخیرش که به مهاجرین افغان یک ماه مهلت داده تجدید نظر کند.

اداره UNHCR هر سال به آنعده از مهاجرین افغانی‎که بگونه داوطلبانه از پاکستان به افغانستان بر می‎گردند، کمک نقدی می‎کند اما این روند در موسم زمستان متوقف می‎باشد. در حال حاضر نیز روند بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان از سوی این اداره متوقف است و در صورتی‎که حکومت پاکستان مهاجرین افغان را تا پایان ماه جاری عیسوی وادار به بازگشت به افغانستان کند روشن نیست که مهاجرین از کمک‎های نقدی سازمان ملل متحد بهره مند خواهند شد یا خیر؟

  1. عثمان غنی :

    اوازبرای خدا بشرمین تاکی مهاجیر پسی خانهای مردوم تایفه بی غیرت

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار