افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

صنعت کاران کشور با مشکلات عدیده ای روبرو هستند

صنعت کاران و فابریکه های ما به مشکل کمبود برق مواجه هستند، در شرایط فعلی که افغانستان به مشکل جدی اقتصادی مواجه است، اولویت دولت باید این باشد که چگونه فابریکه ها و سرمایه گذاری ها را موفق بسازیم و آنان را تشویق بکنیم.

 

رئیس آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان توزیع برق کافی به پارک های صنعتی را زمینه ساز بهبود سرمایه گذاری و ایجاد فرصت های تازه در این بخش میداند.

 

محمد قربان حقجو روز گذشته در نشستی به هدف بررسی مشکلات صنعت کاران، در کابل گفت بخش صنعت نه تنها با کمبود برق مواجه است بلکه قطع لین، کیفیت پایین، نرخ بلند و مدیریت ناسالم در توزیع برق روی رشد صنعت در کشور سایه افگنده است.

 

وی گفت صنعت کاران باید تشویق شده هر چه زودتر به مشکلات شان رسیده گی صورت گرفته و مورد حمایت قرار گیرند:

 

” پارک های صنعتی افغانستان در مجموع صنعت کاران و فابریکه های ما به مشکل کمبود برق مواجه هستند، در شرایط فعلی که افغانستان به مشکل جدی اقتصادی مواجه است، اولویت دولت باید این باشد که چگونه فابریکه ها و سرمایه گذاری ها را موفق بسازیم و آنان را تشویق بکنیم تا یک تعداد افغان های که در این جا هستند کار کنند و برای تعداد دیگر که کار نیست برای شان امکانات کار فراهم شده تا جلو فرار سرمایه و فرار افکار از این کشور گرفته شود. ”

 

آقای حقجو گفت در حال حاضر پارک‌های صنعتی در کشور در حالت رقت بار و بدی قرار دارند که باید به آن توجه جدی صورت گیرد.

 

در عین حال انجمن صنایع افغانستان میگوید، در صورتی که از صنعت کاران حمایت صورت گیرد و زمینه فعالیت بهتر برای آنان فراهم گردد سطح اشتغال زایی نیز بهتر خواهد شد.

 

عبدالجبار صافی سرپرست این اداره میگوید که تنها در پارک صنعتی پلچرخی یکهزار و شصت و نه فابریکه تولیدی وجود دارد که نزدیک به هفتصد فابریکه آن نسبت نبود برق غیر فعال اند.

 

آقای صافی گفت، در حال حاضر چهل و سه هزار تن در این فابریکه ها در کابل کار میکنند اما با فعال شدن تمام این فابریکه ها زمینه کار برای حدود دوصد هزار تن فراهم خواهد شد:

 

” در هرجای که یک فابریکه به فعالیت آغاز می کند باید به آن به بسیار ساده گی برق داده شود در قیمت برق و پروسیجر توزیع آن برایش امتیاز داده شود تا صنعت کار بتواند زودتر فابریکه اش را فعال بسازد، همین پیشنهادات عمومی ما بود که چگونه میتوانیم صنعت خود را حمایت بکنیم و از این طریق اقتصاد را رشد داده و برای کسانی که بیکار اند زمینه کار را فراهم کنیم. ”

 

به اساس معلومات انجمن صنایع افغانستان دوهزار و ششصد فابریکه در افغانستان فعال است و سیصد و بیست هزار تن در آن مصروف کار اند.

 

در این میان برشنا شرکت هم مشکلات کمبود برق در بخش صنعت را می پذیرد اما می گوید که برای رفع این مشکل تلاش میشود.

 

عبدالرزاق صمدی رئیس این شرکت که در همین نشست حضور داشت گفت برای رشد سرمایه گذاری بیشتر در کشور موجودیت و توزیع برق نقش مهم دارد:

 

” یک کشور بدون صنعت هیچگاه رشد کرده نمی تواند بخش صنعت ضرورت های دارد، صنعت کارهای که به گونه مسلکی کار می کنند قبل از آغاز کار شان تقاضای برق می کنند اما در برخی موارد ابتدا فابریکه یا پارک صنعتی را ایجاد می کنند و سپس از ما تقاضای برق را می کنند که ظرفیت آن موجود نمی باشد، اما ما اطمینان میدهیم که برای مردم رنج دیده برق را تامین می کنیم و صنعت کاران به عوض که در بیرون از کشور سرمایه گذاری کنند در داخل همین کار را می کنند که این خدمت بزرگ است. ”

 

آگاهان اقتصادی میگویند که سکتور صنعت، نقش ضعیف در ایجاد فرصت های شغلی در افغانستان داشته است.

 

به باور آنان صنعت و صنعت کاران در افغانستان از توانایی لازم برخوردار نبوده و با مشکلات زیادی از قبیل نبود محیط مناسب کار، عدم دسترسی به فن‌آوری جدید علمی و نبود خلاقیت و ابتکار مواجه اند.

 

این آگاهان تاکید می کنند که باید محصول یک صنعت، بخصوص از نظر کیفیت و قیمت در حدی باشد که بتواند در بازار رقابت کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار