افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 10 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

صلح به دست دولت نیست

صلح موضوع پیچیده ای شده است که هیچ کس نمی داند گره آن به دست چه کسی حل می شود. این روزها نشست هایی غیر رسمی با طالبان در دیگر کشورها در این خصوص برگزار می شود. نهادهای مدنی در این نشست ها شرکت کرده اند و گفته می شود که طالبان آنها را به رسمیت نمی شناسند. چرا افغانستان تا به حال به صلح نرسیده است و هر روز از آن دورتر می شود؟

 

اقبال کوهستانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: طرف مردم افغانستان، همیشه پاکستان و بعد از آن آمریکا بوده است. همانطور که رییس جمهور قبلی افغانستان گفته بود کلید صلح افغانستان به دست آمریکا و پاکستان است.

 

وی در خصوص صلح در دروه جدید حکومت اظهار کرد: رییس جمهور فعلی افغانستان بسیار خوشبینانه به صلح افغانستان می نگریست. گمان می کرد که با چند بار صحبت کردن با پاکستان قضایا حل می شود. در این مدت کوتاه همه چیز را در اختیار پاکستانی ها قرار داد تا از طریق آنها درب مذاکره را باز کند اما حالا دید که به این آسانی ها پاکستان در صلح را باز نمی گذارد. صلح فقط واژه ای است که رقیبان افغانستان از آن سوء استفاده می کنند.

 

کوهستانی جنگ در افغانستان را به خاطر ناتوانی زمامداران کشور برای رسیدن به صلح دانسته و افزود: در طول سیزده سال گذشته و این اواخر، افغانستان در مورد صلح نتوانست به خوبی با دنیا لابی کند. ما نتوانستیم این مساله را به نفع افغانستان ختم کنیم. در این میان پاکستان توانست با دنیا روابط خوبی برقرار کند. بدین ترتیب که آنها توانستند دنیا را متقاعد کنند که جنگ در افغانستان همچنان برقرار باشد. مردم افغانستان جهاد می کنند و منافع آن را پاکستان می برد.

 

این نماینده مجلس در خصوص مذاکرات صلح با طالبان گفت: مردم افغانستان به صلح نیاز دارند و علاقه مند به آن هستند اما متاسفانه به دست آنها نیست تا به آن برسند. آمریکا و پاکستان نمی خواهند که صلح در کشور ما برقرار شود. آنها می خواهند که ما همیشه ضعیف و مصرفی باشیم. این نشست هایی که برگزار می شود هنگامی نتیجه می دهد که حکومت بر دشمن و طالبان فشار نظامی بیاورد. در غیر این صورت طالبان حاضر به مذاکره و صلح نخواهند شد.

 

وی مجلس را جایی برای رساندن صدای مردم به حکومت دانست و افزود: در خانه ملت، هر روز نمایندگان صدای ملت را فریاد می کنند اما کسی که صدای آنها را بشنود وجود ندارد . ما سخنگوی مردم هستیم و پیام مردم را می رسانیم اما شنیده نمی شود. راه حل این است که دو رهبر بین خود مشورت کنند و راه حلی اساسی پیدا کنند که افغانستان، از این بیشتر، دچار بحران نشود.

 

کوهستانی در ارتباط با نقش کشورهای همسایه و منطقه را در صلح افغانستان گفت: همه کشورهای همسایه و استخبارات منطقه به منافع خود می اندیشند کسی تا به حال به آوردن صلح در افغانستان نمی اندیشد.

 

وی در پایان گفت: در افغانستان، یگانه چیزی که سیاستمداران به دنبال آن هستند قدرت است. ولو هرچقدر مردم بد بگویند، ولو هر چقدر بدانند که ناکام هستند. بازهم خود را موفق احساس می کنند و به هیچ صورت حاضر نیستند که قدرت را از دست دهند هرچقدر که خانواده و فامیل آنها در این راه کشته شوند. این فرهنگ در کشور ما نهادینه نشده است که اگر بدانند که در کار ناکام هستند خود کنار بروند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار