افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 ژوئن , 2018 لینک کوتاه خبر :

صلح با طالبان پایان جنگ نیست

طالبان سلاح

کارشناسان بر این باورند که حتی با وجود صلح حکومت وحدت ملی با گروه طالبان، جنگ در افغانستان هرگز متوقف نخواهد شد.

ستولنبرگ سرمنشی ناتو در فبریوری سال 2018 اعلام کرد، 28 کشور عضو ناتو تلاش می کنند که تعداد نظامیان خود در افغانستان را به بیش از 16 هزار نفر افزایش دهند. به گفته ستولنبرگ، این نیروها برای آموزش نیروهای امنیتی افغان در کشور حضور دارند. در حالی که واقعیت چیز دیگری است. افغانستان به پوهنتونی برای آموزش اردوی قدرت های کلان نظامی دنیا و همپیمانانشان تبدیل شده است.
هالند تصمیم گرفته است که نیروهای خود را از مالی به افغانستان منتقل کند. در ماه های گذشته نیز، چک، بریتانیا، جرمنی و بیش از همه امریکا نیروهای خود را در افغانستان افزایش داده اند. این در حالی است که فعالیت های داعش در افغانستان بیش از هر زمان دیگری گزارش می شود. با شکست داعش در عراق و سوریه، برخی گزارش ها نشان می دهند نیروهای داعشی با کمک چرخبال های امریکایی و عربستان به افغانستان منتقل می شوند.
گزارش نهادهای بین المللی نشان می دهند، با افزایش نیروهای خارجی در افغانستان، اوضاع امنیتی کشور رو به وخامت گذاشته است. نزدیک به نیمی از کشور تحت نفوذ یا کنترول طالبان است. با قوت گرفتن زمزمه های صلح و آتش بس میان نیروهای امنیتی حکومت و طالبان، شبه نظامیان داعش عملیات های بزرگی را علیه حکومت طراحی و اجرا کرده اند. داعش همچنین مسوولیت انفجار روز گذشته در مرکز گردهمایی نیروهای امنیتی و گروه طالبان برای جلیل از آتش بس را پذیرفت. بر اثر این انفجار بیش از 25 تن کشته و 54 نفر زخم برداشتند. این انفجار پیامی برای مردم افغانستان و جهان در پی داشت. حتی با وجود صلح حکومت وحدت ملی با گروه طالبان، جنگ در افغانستان هرگز متوقف نخواهد شد.
کارشناسان بر این باورند، افزایش نظامیان خارجی، به ناامنی و بی ثباتی در افغانستان دامن می زند. آن ها می گویند، اگر امریکا و متحدانش صداقت داشتند، نیروهای امنیتی افغانستان را به طیاره ها و سلاح های مدرن مجهز می کردند. اما این کشورها با افزایش نیرو در کشور، در تلاشند تا نیروهای نظامی خود را در یک میدان نبرد واقعی آموزش دهند و تجهیزات نظامی خود را در یک جنگ واقعی آزمایش کنند. همان طور که امریکا بزرگترین بم غیر هستوی خود را علیه داعش در ننگرهار آزمایش کرد. انفجار این بم هیچ خسارت قابل توجهی به داعش در آن منطقه وارد نکرد و تنها خساراتی به ملکیان وارد شد. از طرفی، در حال حاضر قدرت داعش در آن ولایت به حدی است که محل گردهمایی نیروهای دولتی و طالبان را منفجر کرد.
گزارش سازمان های حقوق بشری نشان می دهد، طی 9 سال جنگ در افغانستان (حمل 1388 الی حوت 1396) بیش از 64 هزار فرد ملکی کشته یا زخمی شده اند. افزایش نیروهای نظامی خارجی در افغانستان هیچ گاه صلح را در کشور به ارمغان نخواهد آورد و تنها هدف امریکا از افزایش نظامیان، حضور بلند مدت در افغانستان است تا بتواند کنترول خود را بر روسیه، چین و ایران افزایش دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار