افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 2, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

صلاح مملکت خویش خسروان نمی دانند

مثل تشکیل دولت وحدت ملی مثل فیلمنامه ای نانوشته با 40 درصد طرح اولیه است که آغاز به فیلمبرداری و نمایش روتین می نماید و چند قسمت اول که با گل و سنبل و تبریک و تحسین سپری می گردد می رسیم به خلأها و نمایه های میان تهی که خبر از پوچی یا تکرار می دهد.

تعلل و اهمال کاری های تعمدی که از زمان آغاز اولین سنگ بنای انتخابات ریاست جمهوری تا تشکیل حکومت سهمیه بندی شده و متن توافقنامه جنجالی عبدالله و اشرف غنی برای مرز کشی مساوی برای تقسیم ارگ، تا به امروز نیز ادامه دارد.

کندی روند مذاکرات برای تشکیل کابینه نصفانصف تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی، شایعاتی مبنی بر اختلاف میان دو رهبر، برداشت های متفاوت از ابهامات متن توافقنامه داخلی، کمبود چوکی های دولتی برای حامیان زورمند دو گروه و غیره را رونق بخشیده است.

متوقف شدن و از کار افتادگی و از بار ماندگی انکشافات و عمران و توسعه و ساخت و سازهای زیربنایی و امثالهم در وزارتخانه هایی که با سرپرست اداره می شوند از یکسو و سفرهای پرهزینه مسوولان سابق با خانواده هایشان به کشورهای دور و نزدیک از سوی دیگر مزیدی بر علت شده اند.

البته که هرگونه اقدام مثبت یا منفی و گام رو به جلو، درجا زدن یا گام رو به عقب اشرف غنی و عبدالله در حوزه های مختلف به عدم وجود کابینه تازه نفس و قوی و اهمیت روزافزون آن ربط داده می شود اما هنوز هم نمی توان بصراحت مدعی شد عدم تشکیل کابینه علت است یا معلول؟

آیا کابینه ای که با گذشت بیش از یک ماه از زمان تحلیف روسای جمهور و اجرایی و کمتر از یک هفته مانده به تاریخ تعیین شده برای معرفی نامزدهای احراز پست های وزارت و صدارت به پارلمان و سنا هنوز هم در هاله ای از ابهام و گمانه زنی قرار دارد مسبب ناامنی و اختلافات کنونی است یا متأثر از آن؟

بازپخش سریال روتین و نخ نمای 13 ساله در 35 روز پس از روی کار آمدن دولت وحدت ملی، همه تماشاگران مستقیم و بینندگان غیرمستقیم را کسل ساخته است و بدنبال حرف تازه ای برای تداوم این نمایش افغانستانی به کارگردانی امریکا هستند. اینان دولت قوی می طلبند.

کنفرانس لندن نیز که در کمتر از 20 روز باقی مانده میزبان وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و دیگر مقامات عالی رتبه مرتبط با سیاست خارجی و اوضاع امنیتی و اقتصادی افغانستان خواهد بود همچون خط قرمزی در برابر کندی روند تشکیل و معرفی کابینه قد علم کرده است.

گرچه بسیاری از صاحبنظران معتقدند کیفیت را نباید فدای کمیت کرد و تعیین ضرب الاجل به صلاح اوضاع کنونی نیست اما زمانی که صلاح مملکت خویش خسروان ندانند و اظهارات بعضا دلسوزانه برخی دور ماندگان از خوان گسترده ارگ نیز به گوش کسی نمی رسد تعلل بیش از این و بلاتکلیفی وزارتخانه ها و ولایات جایز نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار