افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

صرف هزینه یک ملیون افغانی برای ساخت فارم ماهی پروری قرغه

وزارت زراعت افغانستان

 

هزینه ساخت و ساز این فارم نزدیک به 1،19 ملیون افغانی میرسد که از بودجه انکشافی وزارت زراعت پرداخت شده است.

 

وزارت زراعت، آّبیاری و مالداری بمنظور حفاظت بهتر از فارم ماهی پروری قرغه،  افزایش تولید و تکثیر ماهی  و تهیه غذای مقوی سنگ تهداب 5 پروژه را در این فارم گذاشت.

 

اعمار دیوار های احاطوی،  اعمار حوض رسوبی سرد آبی و گرم آبی، ترمیم 9 باب حوض خاکی ماهیان وخریداری 20 هزارچوچه ماهی شامل این پروژه ها میباشد.

 

هزینه ساخت و ساز این فارم نزدیک به 1،19 ملیون افغانی میرسد که از بودجه انکشافی وزارت زراعت پرداخت شده است.

 

تطبیق این پروژه ها و اعمار اطاق هچری ماهیان تا حد زیاد میتواند نیاز مندی فارمداران در بخش توزیع چوچه ماهی را جوابگو باشد .

 

در حال حاضر تولیدات فارم های ماهی کشور در حدود 1700 تا 2000 تن تخمین گردیده که با تطبیق این پروژه ها سطح تولیدات به 3000 تن خواهد رسید.  همچنان با تکمیل شدن این کار جلو تورید بیش از حد ماهیان بی کیفیت از کشور های همسایه گرفته خواهد شد.

 

رهبری سکتو زراعت در تلاش است برای تامین مصوونیت غذایی و تهیه غذای پروتینی برای مردم، سطح تولیدات ماهی را افزایش دهد؛ به همین منظور برنامه های خوبِ را در این راستا ترتیب داده شده که شامل ایجاد فارم های ماهی پروری، پرورش، تکثیر ، حمایت و آموزش ماهی پروران و بازسازی این فارم می باشد”.

 

پیشبینی وزارت زراعت نشان میدهد با تکمیل شدن ساخت و ساز این فارم سالانه 300 هزار چوچه ماهی سرد آبی نسل گیری میشود و بعد نیمی از آن به نظامیان توزیع میشود، و شماری از آن بعد از تثبیت به منابع آبی در دریا ها انداخته می شود تا تولید نسل نمایند. در سالهای بعدی در نظر است همه ساله تا 8 ملیون چوجه ماهی گرم آبی نسل گیری شود.

 

فارم ماهی پروری قرغه از آغاز فعالیت دوباره اش پس از سال 1385 تا سال 1394 در حدود 3 ملیون چوچه ماهی تولید نموده که از این شمار دو ملیون را برای ماهی پروان توزیع و به دریاها رها نموده است.

با عملی شدن این کار ها ازغصب شدن ساحه فارم جلوگیری شده و ازجانب دیگر زمینه سازی خوبی برای فعالیت های انکشافی ماهی پروری را مهیا میسازد.

 

وزارت زراعت در تلاش است که در مناطقی که زمینه های پرورش ماهی مساعد است فارم های را ایجاد نماید.  به سلسه همین تلاش ها قرار است در هفته های نزدیک کار عملی ساخت فارم های ماهی پروری در ولایت های هرات، کندز و ننگرهار  آغاز شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار