- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

صدور فرمان عفو عمومی توسط رئیس جمهور

رییس جمهور حامد کرزی٬ به مناسبت بیست و دومین سالگرد پیروزی مجاهدین٬ فرمان عفو و یا تخفیف مجازات صدها زندانی را صادر کرد.

بنا بر این گزارش، همه زندانیان افغانستانی به جز آنانی که به اعدام محکوم و سپس محکومیت آنان به حبس تقلیل داده شده است، مشمول این فرمان می شوند.

بر اساس فرمان کرزی تمامی زندانیانی که به یک سال و شش ماه زندان محکوم شده اند٬ شامل عفو می شوند. در این فرمان آمده است: افرادی که به پنج سال زندان محکوم شده اند و نیمی از زندان خود را گذرانده اند و همچنین زندانیانی که به بیش از پنج سال محکوم و دو، سوم مدت زندان خود را سپری کرده اند، آزاد خواهند شد.

بر اساس این فرمان مردان زندانی که سن آنان 64 سال و زنانی که 54 سال سن دارند و یک چهارم مدت زندان خود را گذرانده اند مشمول عفو و آزاد می شوند. همچنین تمامی افرادی نیز که به یک سال حبس محکوم شده٬ بدون در نظر داشت نوع جرم آنان باید آزاد شوند.

بر اساس این گزارش تمامی افرادی که به جرایم علیه امنیت داخلی وخارجی٬ تروریستی٬ آدم ربایی٬ سرقت مسلحانه٬ استفاده از یونیفورم نظامی و قتل عمد (مشروط بر نظر اولیای دم)، نیز شامل این فرمان خواهند شد.

بر اساس فرمان حامد کرزی 35 کمیسیون در سراسر کشور از جمله کابل تشکیل خواهد شد تا بر عفو و تخفیف مجازات زندانیان نظارت کنند که دادستانی٬ امنیت ملی٬ مسوولان زندان ها٬ مقامهای وزارت های دفاع٬ زنان و کمیسیون حقوق بشر در این کمیسیون ها عضویت دارند.

همه ساله و در مناسبت های مختلف٬ ده ها زندانی در کشور بر اساس شرایطی، مشمول عفو و یا تخفیف مجازات می شوند که امسال در هشتم ثور که به مناسبت سالروز پیروزی جهاد و مقاومت مردم علیه اشغالگران شوروی، تعطیلی عمومی اعلام شده است، کرزی چنین دستوری را صادر نموده است.

کرزی در یک سال اخیر بیش از 650 زندانی را که شواهد موثقی علیه آنها وجود نداشت را آزاد کرده است در حالی که ناتو از صدور دستور آزادی زندانیان بگرام به شدت انتقاد کرده و آزادی این افراد را تهدیدی جدی برای امنیت کشور دانسته است اما هم اکنون این موضوع به تنش بین افغانستان و آمریکا تبدیل شده است.

هرچند این کار رییس جمهور کرزی قابل تقدیر است، باید گفت: در رهایی زندانیان به ویژه محبوسین بگرام باید دقت شود تا کسانی که خون مردم را ریخته ‌اند و علیه امنیت مردم سلاح برداشته ‌اند، بدون محاکمه رها نشوند.

از طرف دیگر رییس جمهور باید بداند که بعضی برخوردهای شتاب زده مثلا رهایی زندانیان بگرام به سود کشور نمی باشد. چرا که درست می باشد که رییس جمهور با این کار، طالبان، گروه القاعده، پاکستان و قوم خود را با آزاد ساختن این زندانیان از خودش راضی می سازد اما بارها شاهد بوده ایم که بسیاری از زندانیان آزاد شده پس از آزادی با طالبان یک جا شده و حمله های انتحاری راه اندازی نموده اند.