افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

صدها میلیون دالر کمک به سکتور نفت و گاز در افغانستان با خطر روبروست

اداره سرمفتش خاص بازسازی امریکا در افغانستان در گزارش اخیر خود مصرف 488 میلیون دالر کمکی را که به شبکه نفت و گاز و معادن افغانستان داده شده، بررسی کرده است.

 

از این مقدار پول 282 میلیون آن توسط گروه کاری وزارت دفاع برای تقویه تجارت و ثبات به مصرف رسیده و 206 میلیون دالر دیگر آن از طریق اداره انکشاف بین المللی امریکا یو اس اید خرج شده است.

 

به نوشته سیگار در جریان تفتیش معلوم شده است که بین وزارت دفاع، یوس ای اید و وزارت خارجه امریکا در این مصارف هیچگونه هماهنگی و تشخیص اولویت وجود نداشته است که این عمل سبب اختلاف در ستراتیژی و روابط کاری ضعیف گردیده و در نهایت برای حفظ و دوام این پروژه ها مشکل ایجاد کرده است.

 

یک مقام ارشد سفارت امریکا در افغانستان به سیگار گفته است در مورد 39 میلیون دالری که توسط وزارت دفاع امریکا در این بخش به مصرف رسیده بود تا وقتی معلومات نداشت که مقامات حکومت افغان در مورد آن از سفارت امریکا سپاسگذاری کردند.

 

با وصف این مصارف گزاف به نوشته سیگار وزارت معادن و پطرولیم افغانستان هنوز هم بدون کمک خارجی توانایی تخنیکی پژوهش یا ریسرچ، دادن قرار داد و یا مدریت قراردادهای نو را ندارد.

 

به نوشته سیگار مقامات وزارت معادن و پطرولیم افغانستان گفته اند آنها نمی دانند که کمکهای یو اس اید برای معادن و برنامه دراز مدت تعلیمی به کارکنان آنها چه دست آورد داشته و یا چه دست آوردی خواهد داشت.

 

در گزارش همچنان آمده است که بخاطر تغیر و تبدیل کارمندان و شاید به بخاطر مشکلات مالی این معلوم نیست که تلاشهای گروه کاری وزارت دفاع و یو اس اید برای تقویه ظرفیت در وزارت معادن و پطرولیم افغانستان دوامدار خواهد بود یا خیر.

 

نظر به گزارش سیگار هیچ اداره امریکایی حاضر نیست از برنامه گروه کاری وزارت دفاع برای تقویه تجارت و ثبات در افغانستان حمایت کند.

 

از سوی دیگر یو اس اید هم کدام برنامه کامل برای تقویه ظرفیت ها در افغانستان ندارد و نمی داند که بعد از تکمیل پروژه های موجود قدم بعدی آن چه خواهد بود.

 

یک کارمند یو اس اید به سیگار گفته است که حکومت امریکا به صد سال نیاز دارد تا نیازمندی های کامل تعلیمی و زیربنایی شبکه صنعت افغانستان را رفع کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار