- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

صدها داعشی بریتانیایی وارد افغانستان شدند!

داعش افغانستان [1]

به گزارش افغان تلکس به نقل از وزیر مشاور در امور خارجی بریتانیا، داعشی‌های بریتانیایی که در عراق و سوریه می‌جنگیدند اکنون در حال انتقال به افغانستان هستند!

مارک فیلد وزیر مشاور در امور خارجی بریتانیا اظهار داشت: باشنده گان بریتانیایی که به داعش و در عراق و سوریه پیوسته بودند، حالا با عبور از سرحدات نفوذ پذیر وارد افغانستان شدند.

وی افزود: صدها باشنده بریتانیایی که در خاورمیانه به داعش پیوسته بودند احتمالا به شاخه‌ای از داعشی‌ها در افغانستان پیوسته‌اند که حملات مرگباری را در این کشور انجام داده است.

وزیر مشاور در امور خارجی بریتانیا خاطر نشان کرد: داعشی‌ها با عبور از سرحدات نفوذ پذیر وارد افغانستان می‌شوند و این نگرانی وجود دارد که تعداد بسیاری از صدها باشنده بریتانیایی که در عراق و سوریه برای داعش می‌جنگیدند وارد افغانستان شده باشند.

پیش از این نیز اندیشکده بریتانیایی هنری جکسون نسبت به اینکه داعشی‌های بریتانیایی به افغانستان راه پیدا کنند هشدار داده بود.

از سوی دیگر، برخی از مقامات محلی افغان در شمال افغانستان از حضور اتباع فرانسوی در بین جنگجویان داعش در ولایت جوزجان خبر داده بودند که از سوی مقامات امنیتی افغان تایید شد.

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل نظامی در نشست شکوه ایستاده‌گی در خزان توطیه‌ها گفته بود: کشورهای عربی و امریکا در تبانی با پاکستان با استفاده از بندر کراچی در این کشور داعشی‌ها را به افغانستان انتقال می‌دهند.

برخی از کارشناسان معتقدند که نیروهای امریکایی و ناتو از گروه داعش حمایت تدارکاتی می‌کنند و برخی از کشورهای عربی پول و نیروی انسانی این گروه تروریستی را فراهم می‌کنند.