افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

صدای اعتراض مردم کابل در پیوند به کشتار مسلمانان در میانمار

شماری از پایتخت نشینان با راه اندازی تظاهراتی در برابر دفتر سازمان ملل متحد در کابل، خواستار توقف کشتار مسلمانان در میانمار شدند.

آنان هشدار می‎دهند اگر سازمان ملل متحد جلو کشتار جمعی مسلمانان را در میانمار نگیرد، آنان دروازه‎های نهادهای جهانی را در کابل خواهند بست.

آنان، خشونت‎ها در برابر مسلمانان میانمار را از سوی بوداییان و حکومت میانمار، جنایت ضد بشری و نسل کشی می‌‎گویند.

حمیده وردک یکی از معترضان در این باره اظهار داشت: ما اقدام جدی و قویتر دست خواهد زدیم، حتا ممکن دست به تشنج زده شود و یا ممکن دروازه های ملل متحد را به شکل مردمی مورد تهاجم قرار بگیرد.

راحله جعفری، یکی دیگر از معترضان نیز افزود: به جامعه جهانی و حقوق بشر بفهمانیم که ما من‌حیث انسان من‌حیث کسانی که حس انسان دوستی در وجود ما است ما با این ها همدرد استیم.

پایان دادن به قتل مسلمانان در میانمار، معرفی جنایت کاران به محکمه جهانی و برگشتاندن جایزه صلح نوبل از آنگ سان سوچی، بخشی دیگر از خواست‎های معترضان استند.

محمد هاشم وهاج، باشندۀ کابل تصریح کرد: اجازه زنده گی و دادن حقوق شهروندی برای مسلمانان در برما بدون تبعیض نژادی، مذهبی و لسانی، فراهم نمودن سهولت‎های برای برگشت دوباره مهاجرین مسلمان به مناطق آبایی شان و کمک‎های جدی به مهاجرین و اعمار مساکن و ذریعه معاش برای مهاجرین برگشت کننده.

چهار فیصد باشنده گان کشور میانمار را اقلیت مسلمانان شکل می‎دهد که در سال های اخیر با خشونت و ظلم بوداییان و حکومت میانمار روبه‎رو بوده‎اند. آمارهای سازمان ملل متحد نشان می‎دهند که بیش از نود هزارتن از مسلمانان ناگزیر به فرار از ایالت راخین میانمار به بنگله دیش شده‎اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار