افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

صداقت پاکستانی در نظر اشرف غنی چیست؟

ظاهرا اشرف غنی در سفر خود به پاکستان به توافق خوبی با مقامهای اسلام آباد دست یافته که اینگونه مصمم می گوید طالبان از طریق گفتگوهای سیاسی آرام می شوند و جالب اینکه هنوز این گفتگوها شروع نشده، شبه نظامیان حملات موشکی 4 ساله ی خود را به کنر متوقف کرده اند.

 

محترم اشرف غنی رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان در پایان کنفرانس یک روزه لندن در نشست خبری مشترکی با دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس ضمن ابراز قدردانی از همکاری و کمک‌های انگلیس در زمینه‌های مختلف به دولت کابل، گفت: نمی‌خواهیم دیگر جنگ و درگیری ادامه یابد، تامین صلح اولویت اصلی ما است و ما متعهد هستیم، مشکلات خود در این زمینه را از طریق گفتگوهای سیاسی حل کنیم.

 

ظاهرا اشرف غنی در سفر خود به پاکستان به توافق خوبی با مقامهای اسلام آباد دست یافته که اینگونه مصمم می گوید طالبان از طریق گفتگوهای سیاسی آرام می شوند و جالب اینکه هنوز این گفتگوها شروع نشده، شبه نظامیان حملات موشکی 4 ساله ی خود را به کنر متوقف کرده اند.

 

روز گذشته محترم عبدالحبیب سیدخیل فرمانده اداره امنیت ولایت کنر از پایان یافتن حملات موشکی پاکستان به این ولایت خبر داد و گفت: پس از سفر اخیر اشرف‌غنی به پاکستان این حملات متوقف شده است.

 

رییس‌جمهور در جریان سفر به پاکستان خواهان مبارزه صادقانه اسلام آباد علیه تروریزم شده بود و رهبران پاکستان نیز تعهد کردند در بخش تامین امنیت، افغانستان را کمک کنند که اولین نشانه حسن نیت شان، همین توقف حملات موشکی به کنر بود.

 

ولی نکته بسیار قابل تامل این است که توقف این حملات موشکی از سوی پاکستان به کنر نشان می دهد که این حملات نه توسط طالبان بلکه توسط نظامیان ارتش پاکستان صورت می گرفته است. چرا که هنوز هیچ گفتگویی با طالبان صورت نگرفته که آنها بخواهند دست از حملات خود بردارند. اگر حملات موشکی به دستور مقاماهای اسلام آباد پایان یافته قطعا این حملات را ارتش پاکستان انجام می داده نه طالبان.

 

البته اگر بخواهیم صداقت پاکستانی ها را بیشتر بررسی کنیم: موضوع حفر خندقی در امتداد خط مرزی پاکستان با افغانستان به طول 485 کیلومتر و ایجاد مانع فیزیکی که دو کشور را از یکدیگر جدا می‌کند، هم مطرح می شود.

 

چندی است که پاکستان خندقی حفر کرده که مانند دیوار برلین و دیوار بتنی که اسراییل را از کرانه غربی باختری جدا می‌کند عمل می کند و مانعی میان این کشور و افغانستان ایجاد می نماید. این خندق در قسمتی از خط مرزی 2هزار و 640 کیلومتری دیورند که در زمان عبدالرحمان خان کشیده شده بود، حفاری شده است.

 

گفته می شود این خندق که در امتداد خط مرزی دیورند حفاری شده، 2متر و نیم عمق و 3متر عرض دارد و پاکستان دلیل حفر این خندق را جلوگیری از قاچاق و عبور شبه نظامیان و جدایی طلبان می‌خواند. نیروهای مرزی پاکستان با انتشار اعلامیه‌ای نیز اظهار داشتند: این خندق نه تنها انتقال اسلحه، مهمات و مواد مخدر را کنترل خواهد کرد، بلکه از ورود تروریست‌ها و مهاجرین غیرقانونی به پاکستان نیز جلوگیری می‌کند.

 

این سخنان پاکستانیها نیز مانند همان انتصاب حملات موشکی به طالبان، خنده آور است: زیرا یک رازینه (نردبان) یا یک پل متحرک ساده، راه عبور از این خندق می باشد. قطعا این خندق برای حذف ماجرای دیورند است تا هیچگاه دولت افغانستان یادی از اراضی دیورند نکند.

 

تجربه 13 سال حکومت کرزی و پیش از این نشان می دهد که پاکستان هیچ اقدامی برای توقف تروریزم انجام نمی‌دهد. اگر پاکستان واقعا قصد کمک و جلوگیری از رشد تروریزم دارد آن‌ها را تولید نکند نه اینکه یک شبه به آنها دستور دهد حملات خود را متوقف کنند و یک شبه خندقی به طول 500 کیلومتر حفر نمایند.

 

به هر حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم صداقت پاکستانی در اندیشه اشرف غنی چیست و چگونه می خواهد با اینها کنار بیاید؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار