افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

شروع مجدد صادرات برق ترکمنستان به افغانستان

صادرات برق

به گزارش افغان تلکس به نقل از شرکت ملی برق افغانستان برشنا صادرات برق ترکمنستان به مناطق غربی و شمالی کشور دوباره شروع خواهد شد.
برق صادراتی ترکمنستان به غرب و شمال افغانستان که 2 روز پیش به دلیل پایان مهلت قرارداد دوجانبه و نیز عدم توافق بر سر قیمت جدید طرف ترکمنی، قطع شده بود، مجددا وصل گردید.

شرکت ملی برق افغانستان برشنا اعلام کرد: هیات‌های 2 کشور برای برداشتن مشکلات مذکور مذاکراتی را صورت دادند و پس از توافق هر دو طرف، ترکمنستان صادرات برق به افغانستان را آغاز کرد.

با این حال، قرار است یک هیات عالی رتبه از افغانستان برای گفت‌وگو در مورد تعین قیمت برق به ترکمنستان سفر کند.

ترکمنستان 2 روز پیش برق صادراتی به غرب و شمال کشورمان را قطع کرد. این برق علاوه بر تامین مایحتاج ولایت هرات، برخی ولسوالی‌های ولایات فاریاب، جوزجان و ارزگان را که در مسیر آن قرار دارد را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

به گفته‌ مقامات برشنا شرکت، ترکمنستان خواهان افزایش دو برابری بهای برق در قرارداد جدید شده بود اما این درخواست از سوی مقامات کشورمان پذیرفته نشد.

براساس این راپور، طرف ترکمنستان خواهان افزایش برق صادراتی خود به افغانستان از 2 سنت به 4 سنت بابت هر کیلووات ساعت می‌باش، عشق‌آباد این قیمت را به خاطر همسایگی و کمک بشردوستانه بیش از 10 سال است که حفظ کرده است.

از سوی دیگر وحیدالله توحیدی سخنگوی برشنا شرکت پیشتر با اشاره به اینکه از تاجکستان، اوزبیکستان، ایران و ترکمنستان برق را به دالر خریداری می‌کنیم، اعلام کرد: هر کیلووات برق وارداتی افغانستان، (9) سنت تمام می‌شود.

رسانه‌های ملی و مقامات مربوطه دولت ترکمنستان در مورد موضوع مذکور تا به حال هیچ گونه اظهار نظری رسمی نکرده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار