افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

شکایت از کمرنگ شدن نقش زنان در امور اداری

 


شماری از اعضای شورای ولایتی ننگرهار با بیان این مطلب از کارکرد های ریاست امورزنان این ولایت انتقاد می کنند و تاکید می ورزند که دربسیاری ازبخش های اداری این ولایت مردان به کارگماشته می شوند ونقش زنان اندک ونمادین است.

همزمان با کم رنگ بودن نقش زنان در امور اجتماعی در برخی ازبخش هایی کشور شمار از اعضای شواری ولایتی ننگرهار هم نقش زنان را دراین ولایت نمادین می دانند.

عضو شورای ولایتی ننگرهار،امين گفته است که:« کسانی هستند که از دانشگاه ها فارغ شده اند اما بیکار هستند و در بیشتر بخش ها مردان کار می کنند و روابط برضوابط اولویت دارد.»

در همین حال شماری از زنان در ولایت ننگرهار گفته اند که این همه چالش ها برخاسته از رعایت نشدن جندر دربسیاری از نهاد های این ولایت هستند.

یک خانم گفت:« هیچ به زنان حق داده نمی شود تا آنچه که توانایی دارند را به نمایش بگذارند وکارکنند.»

از سوی دیگر دفتر حقوق بشر در شرق گفته است که زنان تنها در بخش آموزش و پرورش در این ولایت نقش دارند اما در بخش های دیگر جندر رعایت نشده است.

رییس دفتر کمیسمیون حقوق بشر در شرق، رفيع الله بيدارگفته است که:« شوق ومشارکت زنان درکارکاهش یافته می رود حتی ازگذشته ها کرده هم نقش زنان درنهاد های این ولایت کمرنگ ترشده است.»

درهمین حال خواستیم در این باره دیدگاۀ ریاست امور زنان ننگرهار را نیز داشته باشیم اما با تماس های مکرر آنان حاضر به گفتگونشدند.

این درحالی ست که چند روز پیش نیز یک مرد در هرات سر یک زن را با چاقو از تنش جدا کرد.

هرچند نهاد های جامعۀ مدنی و حقوق بشر هربار این گونه رویداد ها را محکوم کرده اند، اما هرهفته آمار این گونه رویداد ها در این ولایت رو به افزایش است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار