افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

شکایت وزارت خارجه به سفارت امریکا

 

وزارت خارجهء افغانستان، یکبار دیگر بخاطر ادامه حملات راکتی پاکستان بر خاک افغانستان به سفارت ایالات متحده امریکا در کابل شکایت کرده است.
وزارت خارجه افغانستان می گوید مسوولان در سفارت امریکا در کابل گفته اند در خصوص حملات راکتی پاکستان بر افغانستان پس از مشوره با مقامات شان در صورت نیاز علاوه بر فشار های سیاسی و دیپلوماتیک آماده اقدام نظامی نیز می باشند.

سراح الحق سراج معاون سخنگوی این وزارت به روز یکشنبه گفت، در این مورد ارشاد احمدی معین سیاسی این وزارت با دیوید رابنسیون معاون سفیر امریکا در کابل ملاقات کرده است.

آقای سراج گفت، در این ملاقات معین سیاسی وزارت خارجه در مورد ماده نهم موافقتنامه استراتیژیک میان دو کشور به معاون سفیر امریکا در کابل معلومات داده و گفته است که امریکا باید به اساس این توافقنامه با افغانستان همکاری کند:

“در صورت هر نوع حمله بر افغانستان باید هر چی عاجل در مشورت با هم پاسخ مناسب را از طریق سیاسی، دیپلوماسی و حتی نظامی در صورت مطابقت با قانون طرح و تطبیق کنند. خواست ما همین بود که آنان گفتند در این باره مشوره های لازم را انجام می دهند.”

در بند سوم ماده نهم توافقنامه همکاری های ستراتیژیک افغانستان و امریکا آمده است که امریکا هر گونه تجاوز بیرونی علیه افغانستان را موجب نگرانی شدید خود پنداشته و در صورت وقوع چنین رویداد، طرفین در مشورت با هم مطابق به احکام اساسی قوانین پاسخ مناسب به شمول اقدامات سیاسی، دیپلوماتیک، اقتصادی و نظامی را طرح و تطبیق کنند.

در این میان کارشناسان مسایل سیاسی می گویند، توافقنامه ستراتیژیک میان امریکا و افغانستان جنبه الزامی نداشته به همین منظور طرف های شامل مجبور و مکلف به عملی کردن آن نیستند.

جاوید کوهستان یکی از این آگاهان گفت، از اینکه پاکستان دوست استراتیژیک فعلی و قبلی امریکا در منطقه خوانده می شود، بناءً این کشور نمی خواهد که بخاطر مسایل افغانستان پاکستان را از دست بدهد.

” پاکستان و ایالات متحده امریکا از سابق با هم دوست های نزدیک هستند و در برخی مسایل بزرگ در منطقه با هم متحد هستند. به همین سبب در این مداخلات خود را خاموش می گیرد چون می فهمد که مراکز تروریزم و القاعده در خاک پاکستان است و این را نیز می فهمد که این همه راکت ها از سوی پاکستان به افغانستان اصابت می کند.”

وی گفت، هرگاه افغانستان سند امنیتی و دفاعی را با امریکا امضا می کرد در آن صورت امریکا مجبور بود تا از سرحدات افغانستان دفاع می نمود.

این سخنان پس از آن مطرح می شوند که در چند هفته گذشته هزاران راکت از سوی پاکستان به ولایات شرقی افغانستان به شمول کنر، ننگرهار و نورستان اصابت کرده است.

به اساس معلومات مقامات محلی، به اثر این حملات راکتی پنج فرد ملکی کشته و ده ها تن زخم برداشته و صد ها خانواده مجبور به ترک محلات شان شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار