افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

شکایت مردم از بهای گزاف برق در افغانستان

برق

شماری ازصاحبان صنایع با ابراز نگرانی از افزایش بهای برق به روز جمعه گفتند که اگر این کار صورت گیرد صنایع کشور صدمه خواهند دید.

آنان بیان داشتند که در حال حاضر با پرداخت شش ونیم افغانی بلندترین هزینۀ برق را در منطقه می‌پردازند، اما افزایش بهای هر کیلوات برق تا هفت و نیم افغانی صنایع کشور را زیان خواهد زد.

سخی احمد پیمان، رئیس انجمن صنایع افغانستان، در این باره گفت: «در ایران اکنون یک کیلوات برق به یک افغانی است اما دراین‌جا اکنون ما شش و نیم افغانی می‌پردازیم. این برای خرید یک کیلووات برق بسیار زیاد است و شاید عملی شدن تصمیم تازۀ شرکت برشنا مشکلات را بیشتر سازد در بخش صنایع.»

شماری از باشنده‌گان کابل نیز با در نظر داشت وضعیت بد اقتصادی درکشور، افزایش بهای برق را غیرعادلانه خواندند.

آنان گفتند که مسؤولان شرکت برشنا به جای افزایش بهای برق، میلیون‌ها افغانی بدهکاری‌هایش را از نزد زورمندان بگیرد.

عبدالواحد، باشندۀ کابل، گفت: « ما اکنون توان پرداخت بل را نداریم اگر افزایش یابد چه خواهیم کرد.»

اما مسؤولان شرکت برشنا اظهار داشتند که در سال گذشته ۲۰ میلیون دالر زیان کرده اند و برای جلوگیری از ورشکست شدن شرکت برشنا، مشترکان این شرکت باید بربنیاد مبلغ تعیین شدن پول صرفیۀ برق شان را بپردازند.

وحید الله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا، گفت: «علت افزایش بهای برق همین کاهش ارزش افغانی است و ما نا گذیر استیم که این لایحۀ تازه را در بخش افزایش بهای برق عملی سازیم.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسایل اقتصادی شرکت برشنا را در گردآوری صرفیه برق از زورمندان ناتوان دانسته و گفتند که برای حل مشکلات شرکت برشنا این شرکت به‌جای افزایش بهای برق برمشترکانش، باید میلیون‌ها افغانی بدهکاری‌هایش را از زورمندان بگیرد.

سید قیاص سعیدی، استاد اقتصاد در دانشگاه کابل، گفت: «شرکت برشنا به جای افزایش بهای برق قرضداری هایش را از زورمندان بگیرد. این افزایش بهای برق بر افرادی که همواره پول برق را به زمان معین آن پرداخته اند غیر عادلانه است.»

این درحالی‌است که گفته می‌شود در بسیاری از کشورهای همسایه با وجود کمبود شدید انرژی برق و بلند بودن بهای تولید برق در این کشورها، حکومت‌ها برای جلوگیری از زیانمند شدن شهروندانش، در پرداخت هزینه‌های بلند برق دراین بخش سب‌سایدی می‌دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار