افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

شکایت متعلمین اناث از ناامنی در کابل

%d9%85%d8%aa%d8%b9%d9%84%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%a7%d8%ab

 

برخی از متعلمین اناث در کابل از آزار و اذیت افراد ولگرد در اطراف مکاتب‌شان شکایت دارند.

 

شماری از این متعلمین می‌گویند که افراد ولگرد در اطراف مکتب‌ها در کمین نشسته‌اند و برعلاوه آزار و اذیت لفظی، آنان را تهدید نیز می‌کنند.

 

استفاده از کلمات نادرست، تعقیب کردن، دست اندازی و حتی تهدید به تیزاب پاشیدن از جمله آزار و اذیت‌های اند که برخی از متعلمین دختر در کابل از آن شکایت دارند.

 

آنان روز گذشته گفتند که این همه موارد رفت و آمد به مکتب را برای آنان دشوار ساخته و در برخی موارد حتی مجبور می‎شوند تا با یکی از اعضای خانواده‌های‌شان به مکتب بروند.

 

نیلاب یکی از متعلمین صنف دوازدهم لیسه الفتح مکروریان سوم گفت که گاهی توسط برخی از منسوبین پولیس نیز مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

 

وی افزود:

 

“در راه، آزار و اذیت بچه‌ها بسیار زیاد است در اطراف مکتب منتظر می‌باشند تا دختران مورد نظر‌ شان بیایند و آن‌ها را آزار و اذیت کنند. حتی تهدید می‌کنند که ترا می‌زنم، اختطاف می‌کنم یا به رویت تیزاب می‌پاشم، یک‌بار می‌خواستم به پولیس شکایت کنم خود پولیس طرفم چشمک کرد یک‌بار دیگر موتر رنجر ایستاده‌بود برای ما حرف غیر اخلاقی زد، آن وقت بود که شوک دیدم ما شکایت خود را به کی بگوئیم در صورتیکه پولیس خودش ما را اذیت می‌کند.”

 

یکی دیگر از متعلمین نیز گفت که افراد ولگرد به هدف آزار و اذیت لفظی با استفاده از حرف‌های زننده و حتی فحش‌های رکیک در اطراف مکاتب دختران در کمین نشسته‌اند.

 

وی گفت:

 

“اسم من ماه جبین متعلم صنف هفتم استم، در اطراف مکتب ما همه بچه‌ها به خاطر دختر‌ها ایستاده هستند شماری‌شان دشنام می‌دهند و به دختران حرف‌های نادرست را استفاده می‌کنند.”

 

ماه گذشته یک اپلیکشن برای جلوگیری از آزار و اذیت زنان و دختران و اطلاع دهی به پولیس از سوی ادارۀ انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا دیزاین و مورد بهره برداری قرار گرفت، ‎اما چون این اپلیکشن از طریق موبایل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، متعلمین دختر بنابر نداشتن اجازه موبایل در مکاتب، نمی‌توانند برای جلوگیری و کاهش آزار و اذیت‌ از آن بهرمند شوند.

 

آزار و اذیت‌های لفظی توسط مردان در جاده‌ها تنها مشکلی نیست که دختران در افغانستان با آن مواجه‌اند، بلکه بر اساس معلومات، خشونت‌های فامیلی، برخورد‌های نا مناسب و تبعیض‌آمیز، محروم بودن از آموزش و ده‌ها موضوعات دیگر اند که دختران افغان از آن رنج می‌برند.

 

به باور آگاهان، بی‌کاری، بی‌سوادی، باورهای نادرست و عدم تطبیق درست قانون سبب شده تا پدیده غیر اخلاقی آزار و اذیت زنان و دختران افغان توسط برخی افراد در بیرون از منزل به یک پدیده عام مبدل شده و با گذشت هر روز افزایش یابد.

 

در این حال نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که به تمامی پولیس کابل وظیفه سپرده شده‎است تا افرادیکه سبب آزار و اذیت دختران و زنان می‌شوند را شناسایی و بازداشت نمایند.

 

آقای دانش گفت:

 

“بانوانِ که در ساحات مکتب و یا در مسیر راه توسط یک تعداد افراد ولگرد مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند ما روزانه حداقل ده تا پانزده مورد داریم که این‌ها توسط پولیس شناسایی شده و بازداشت می‎شوند و به تمامی پولیس کابل وظیفه سپرده شده‌است تا در ساحاتی که این افراد باعث آزار و اذیت هموطنان ما بخصوص دختر خانم‌ها می‌شوند آن‌ها را بازداشت نمایند.”

 

متعلمین دختر تأکید می‎کنند که اگر حکومت از آزار و اذیت‌ اطراف مکاتب و روی جاده‌ها در برابر دختران جلوگیری نکند، این مسئله سبب خواهد شد تا خانواده‌ها قیودات بیش از حد را بر دخترا‌ن‌شان وضع نموده و حتی در برخی موارد مانع ادامه تحصیل دختران‌شان نیز گردند.

 

این در حالیست که وزارت امور زنان افغانستان کمپاین شانزده روزۀ منع خشونت علیه زنان را در سراسر افغانستان راه اندازی کرده‌است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار