افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

شکایت باشند های کابل از تشخیص نادرست لابراتوار ها

تنها باشنده های شهر کابل از تشخیص نادرست در لابراتوار ها شکایت نداشته بلکه مردم در دیگر شهرهای بزرگ کشور نیز با چنین مشکلات مواجه هستند.

 

در حالیکه دهها لابراتوار صحی در شهر کابل فعالیت می نمایند اما مردم عام از تشخیص نادرست در این مراکز شکایت می کنند.

 

باشند های شهر کابل می گویند، بخاطر تشخیص نادرست برخی داکتران و لابرتوار ها عوض اینکه وضعیت صحی مریض خوب شود مشکلات اش بیشتر می گردد.

 

حسنا یک تن از باشند های شهر کابل می گوید، که بخاطر تشخیص نادرست با مشکلات زیادی مواجه گردیده است:

 

” من خودم مریض و در شفاخانه بودم بخاطر تشخیص مریضی ام زمانیکه می خواستند من را تداوی کنند باور کنید که مرا به وضعیت رساندند که مجبور شدم به پاکستان بروم من اول اپاندیس شده بودم زمانیکه تداوی کردند تشخیص کرده نتوانستند سیروم برایم می دادند اما نمی دانستند که تکلیف ام چه است. ”

 

تنها باشنده های شهر کابل از تشخیص نادرست در لابراتوار ها شکایت نداشته بلکه مردم در دیگر شهرهای بزرگ کشور نیز با چنین مشکلات مواجه هستند.

 

ظفر سافی یکتن از باشنده های ولایت کنر نیز از تشخیص نادرست در لابراتوار ها تجربه بدی دارد وی مشکل خود را چنین بیان می کند:

 

” پدرم که از شش سال بدینسو به مریضی مبتلا است چندین بار معاینان انجام داد اما کدام نتیجه نداشت بالاخره پدرم را برای تشخیص بیماری اش به هند بردیم اگر واقعاً در لابراتوار ها مریضی درست تشخیص گردد ما مجبور نمی شوم تا مریضان خود را به کشور های همسایه برای تداوی و تشخیص ببریم. ”

 

آنها می گویند، این مشکلات سبب می شود تا مردم بخاطر تداوی با قیمت گزاف به کشورهای همسایه بروند.

 

از سوی هم برخی از داکتران این مشکلات را پذیرفته ابراز امیدواری می کنند که باید افراد مسلکی در لابراتوار ها به کار گماشته شوند.

 

داکتر شفیع یوسفزی در این مورد چنین گفت:

 

” لابراتوار نقش اساسی را در طب بازی می کند فعلاً در دست من یک معاینه است که در دو لابراتوار دو نوع تشخیص شده است تشخیص نادرست مشکلات مریضان را بیشتر می سازد باید بخاطر جلوگیری آن وزارت باید فعالیت تمام لابراتوار ها را کنترول نماید. ”

 

آقای یوسفزی می گوید، به دلیل نبود افراد مسلکی در برخی از لابراتوار ها تشخیص نادرست صورت می گیرد.

 

در همین حال برخی از مسوولان لابراتوار ها نیز از این مشکلات چشم پوشی نکرده می گویند، دلیل آن اینست که مسوولان لابراتوار ها با پول اندک افراد غیر مسلکی را به کار شامل می سازند.

 

حکمت الله مسوول عمومی لابراتوار مهمند در کابل می گوید، هنوز هم در شهر کابل فعالیت اکثر لابراتوار ها معیاری نمی باشد:

 

” به نظر من در راپور لابراتوار های استندارد مشکل وجود ندارد در لابراتوار های این کار صورت می گیرد که افراد مسلکی ندارند در قسمت جلوگیری از تشخیص نادرست باید وزارت صحت عامه کنترول داشته باشد. ”

 

از سوی هم وزارت صحت عامه افغانستان نیز مشکلات در لابراتوار ها را تایید کرده می گوید، بسیار زود لابراتوار های که به گونه استندرد و معیاری فعالیت ندارند مسدود خواهند شد.

 

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه در این مورد چنین گفت:

 

” تشخیص معیاری نیست اکثراً تداوی هم معیاری نیست ما برای هموطنان خود اطمینان می دهیم که به زودترین فرصت خدمات مراکز صحی معیاری می شود و با آن مراکز که خدمات معیاری ندارند و تشخیص درست ندارند برخورد جدی می شود نظارت ما به طور جدی جریان دارد. ”

 

وزارت صحت عامه در حالی از معیاری نمودن لابراتوار سخن می زند که هنوز هم بسیاری از مریضان بخاطر تداوی به کشور های همسایه مانند هندوستان، پاکستان و ترکیه می روند.

 

در همین حال برخی از تحلیلگران افغان پیشنهاد می کنند که وزارت صحت عامه باید پیش از همه به کیفیت دوا وضعیت لابراتوار ها و عرضه خدمات معیاری در کشور توجه کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار