افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

شکایت باشنده گان بلخ نسبت به رفتار ازبکستانی ها با جوانان افغان!

بلخ

 

صدها جوان افغان از سوی نظامیان ازبکستانی در مرز با دریای آمو دستگیر شده و در زندان‎های ترمز و تاشکند ازبکستان به سر می‎برند.

 

به همین دلیل باشنده‎گان ولسوالی شورتپه بلخ شکایت خویش را ابراز کردند…

 

عبدالرشید بزرگ قومی و خزانه دار شورای منطقه آرق باتور ولسوالی شورتپه بلخ گفت است، که نیروهای سرحدی ازبکستان جوانان افغانی را که در سواحل دریای آمو مصروف ماهی گیری و یا چوپانی باشند، بازداشت نموده و با خود به زندان‎های ازبکستان انتقال می‎دهند.

 

سعید خان ساکن قریه بوز آرق ولسوالی شورتپه است که در مرز مشترک با ازبکستان قرار دارد.

 

وی ادعا می‎کند که نیروهای سرحدی و کشتی‎های جنگی ازبکستان حین گزمه وارد خاک افغانستان شده و جوانانی‎که سرگرم جمع آوری نبات شرین بویه و دیگر نباتات باشند، دستگیر نموده و آن‎ها را به اتهام قاچاق مواد مخدر در قلمرو ازبکستان زندانی می‎سازند.

 

ساکنان ولسوالی شورتپه می‎گویند که بارها این مشکل را با نیروهای مرزی افغانستان و مقامات حکومت محلی بلخ شریک ساخته اند، اما در قسمت رهایی صدها افغان زندانی در تاشکند و ترمز هیچ اقدامی صورت نگرفته‎است.

 

عبدالرشید و سعید خان از حکومت ازبکستان نیز خواهان رهایی زندانیان بی گناه افغان هستند.

 

آن‎افزودند:

 

” افراد ما باید رها شود، این افراد باید شناسایی شوند. نظامیان ازبکستان کشتی‎های افرادیکه ماهی گیری می‎کردند را با خود بردند و تا کنون سرنوشت شان معلوم نیست.”

 

” در او طرف جنگل شیرین بویه جمع کردن می‎روند چنگک میگ ذارند و ماهی گیری می‎کنند، نیروهای ازبکستانی میایند و این جوانان افغان را می‎گیرند و به زندان‎ها می‎برند. از کشور ازبکستان خواهش داریم که این افراد را رها کنند.”

 

این باشنده‎ها در جواب سوال که چند افغان نزد نظامیان ازبکستان زندانی هستند افزودند:

 

“از هر قریه پانزه و یا هم بیست نفر زندانی شده‌اند.”

 

از سوی هم منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ ادعا می‎کند که آنان از طریق ریاست خارجه بلخ و قونسلگری ازبکستان در تلاش هستند، تا افغان‎های زندانی در ازبکستان هر چی زودتر رها شوند.

 

منیر فرهاد همچنان می‌گوید که آمار دقیق افراد بازداشت شده توسط نیروهای مرزی ازبکستان در سواحل دریای آمو هنوز روشن نیست.

 

آقای منیر در رابطه گفت:

 

“ما از طریق ریاست نماینده‎گی خارجه خود در بلخ در این موضوع در گفتگو قرار داریم و کسانی که شرین بویه را از آنطرف دریا یعنی طرف ازبکستان به شکل غیر قانونی جمع می‎کردند، مورد گفتگو است و در قسمت رهایی شان اقدام صورت می‎گرد.”

 

ساکنان ولسوالی کلدار و شورتپه از افزایش گزمه‎های کشتی‎های ازبکستانی در آب‎های مربوط به افغانستان نیز شکایت داشته و حکومت را به بی توجه به کنترول این مسئله متهم می‎کنند.

 

آنان مدعی هستند که افزایش گزمه‎های کشتی سبب طغیان آب دریا شده و باعث می‎شود تا زمین‎های زراعتی آنان تخریب شود.

 

سخنگوی والی بلخ نیز با اشاره به این مسئله می‎گوید که آنان بارها طی نامه‎های رسمی از حکومت ازبکستان خواستار این شده‎اند تا گزمه‎های نظامی در آب‎های مربوط به افغانستان را متوقف کنند، اما تا هنوز این مشکل حل نشده‎است.

 

میر نعیم حیدری قومندان پولیس سرحدی بلخ می‎گوید که تلاش‎ها جریان دارد تا مشکل به میان آمده با نیروهای مرزی ازبکستان زودتر حل گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار