افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

شکایات شماری از باشنده‌گان ولایت سرپل از ملیشه‌های جنرال دوستم

ملیشه

 

این باشنده‌گان معترض ولایت سرپل نزد محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه آمده تا برای این مشکل یک راه حل دریافت گردد.

 

شماری از باشنده‌گان ولایت سرپل به کابل آمده و می‌گویند که ملیشه‌های مربوط به جنرال عبدالرشید دوستم زنده‌گی را برای‌شان تلخ ساخته‌است.

 

این باشنده‌گان از راه اندازی عملیات نظامی از سوی معاون اول ریاست جمهوری ابراز نارضایتی کرده و می‌گویند این عملیات بر علیه طالبان مسلح نه بلکه بر علیه یک قوم خاص ادامه دارد.

 

آنان برای ارائه شکایات شان نزد معاون اول ریاست اجرائیه مراجع کرده گفتند که برخی از قوماندانان جنبش ملی به رهبری معاون اول ریاست جمهوری پشتون‌ها را بنام طالب اسیر گرفته، از خانه‌های شان بیرون آورده و می‌کشند و در ضمن زمین‌های شان را نیز غصب می‌کنند.

 

این باشنده‌گان معترض ولایت سرپل روز گذشته نزد محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه آمده تا برای این مشکل یک راه حل دریافت گردد.

 

حشمت‌الله و محمد هاشم دو تن از این باشنده‌گان سرپل پس از ملاقات با محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه به خبرنگاران گفتند:

 

“از آمدن دوستم که دو سه ماه می‌شود ملیشه سازی کرده و به طرف شمال رفت در این جریان بالای پشتون‌ها ظلم زیاد ادامه دارد که قوماندانان جنرال دوستم بنام حاجی کمال و دیگر اش پاینده است، زمین کاکاهای خودم در شهرک امام جعفر است در چند شب قبل در ماه روزه یک قوماندان دوستم که موسی خان نام دارد در شاهراه برایش پوسته داده‌است در آن‌جا دیوارهای خانه پدرم، پدرکلانم را با مرمی زده‌اند شما می‌توانید از نزدیک ببینید.”

 

“در منطقۀ ما پشتون‌ها زنده غیب می‌شوند و به اتهام آن هم من بازداشت می‌شوم، بزرگان ما زندانی می‌شوند و بزرگان که صدها خانه در عقب‌شان ایستاده‌است.”

 

این شکایات درحالی مطرح می‌گردد که حدود دو ماه قبل معاون اول رئیس جمهور به شمول سرپل به شماری از ولایات شمالی سفر کرده و در آن‌جا عملیات برعلیه مخالفان مسلح را آغاز کرده‌است که هنوزهم ادامه دارد.

 

معاون اول ریاست اجرائیه به این باشنده‌گان سرپل گفت که این کارها را عبدالرشید دوستم نه، بلکه افراد مسلح غیر مسئول انجام می‌دهند که به گفته وی ناامنی‌ها زمینه را برای این گونه فعالیت‌ها فراهم کرده‌است.

 

محمد خان اطمینان داد که این مسئله را با رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت شریک می‌سازد.

 

آقای محمد خان می‌گوید:

 

“این حالت نباید ادامه یابد و باید جلو آن گرفته شود من حتمی وضروری این موضوع را با رئیس جمهور و رئیس اجرائیه شریک می‌سازم.”

 

تلاش کردیم تا نظر حزب جنبش ملی به رهبری عبدالرشید دوستم را در مورد این موضوع بگیریم اما با تلاش‌های مکرر موفق نشدیم.

 

اما حبیب قویاش یک کارمند دفتر مطبوعاتی جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور این گونه شکایات را به شدت رد کرد.

 

آقای قویاش می‌گوید:

 

“چنین چیز را تا حال من شاهد نبودیم و آن را رد می‌کنم، بخاطر این رد می‌کنم قبل از این که معاون اول ریاست جمهوری همیشه قبل از اینکه عملیات را راه اندازی کند جلسه گرفتن با تمام نیروهای امنیتی و گفتند که یک خس مردم بی‌جا نشود و شما هیچ کسی را اذیت و آزار نکنید و هر کسیکه این کار را بکند طبق قوانین افغانستان مجازات می‌شوند.”

 

آقای قویاش گفت هر کسیکه در این خصوص اسناد و شواهد دارد آن را با آنان شریک سازند تا این گونه قضایا به صورت درست آن تعقیب گردد.

 

سال گذشته نیز جنرال عبدالرشید دوستم عملیات‌های را برعلیه مخالفان مسلح در ولایات شمال کشور راه اندازی کرده بود که در آن زمان نیز شکایات مشابه مطرح شده بود.

 

از سوی هم برخی از نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه این گونه عملیات‌های راه اندازی شده برعلیه مخالفان مسلح در ولایات شمالی کشور را مفید نمی‌دانند.

 

سید اکرام یک عضو این جرگه می‌گوید که به شمول ولایات شمال در تمام ولایات کشورعملیات‌های نظامی باید با هماهنگی پولیس ملی، اردوی ملی و نیروهای امنیت ملی راه اندازی گردد تا به مردم عام آسیب نرسد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار