افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

شورای عالی لوی څارنوالی تشکیل جلسه داد

لوی څارنوالی

در بخش نخست این نشست، اهمیت خانواده از دیدگاه دین اسلام و نقش علما در کاهش جرم در افغانستان، مورد بحث قرار گرفت.

این جلسه روز گذشته عقرب با حضور علمای دینی معاون وزارت ارشاد حج و اوقاف و تمام اعضای شورای عالی لوی څارنوالی راه اندازی شد.

در بخش نخست این نشست، اهمیت خانواده از دیدگاه دین اسلام و نقش علما در کاهش جرم در افغانستان، مورد بحث قرار گرفت. شورای عالی لوی څارنوالی از علمای دین برای  پیدا کردن راهکار مناسب برای کاهش جرم و حفظ کرامت خانواده ها  دعوت کرده بود.

څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال کشور، نقش علمای دین را در کاهش جرم مهم دانست. وی در این جلسه یاد اور شد که علمای دین می تواند از طریق منابر و مساجد در این امر نقش مؤثری داشته باشد. آقای حمیدی تنها رویکرد عدلی و قضایی را در مبارزه با فساد اداری و دفاع از حقوق مردم کافی نمیداند.

در همین حال لوی څارنوال افغانستان، با اشاره به اهمیت خانواده از دیدگاه شریعت گفت:”  خانواده رکن اساس جامعه است. این مسأله در قانون اساسی کشور نیز آمده است.”

آقای حمیدی برای حمایت از خانواده ها و سلامت جامعه، از علمای دین خواست که روز ازدواج حضرت محمد پیامبر بزرگ اسلام را با بی بی خدیجه مشخص کنند تا به نام هفته حمایت از خانواده در افغانستان ثبت گردد. در این هفته تمام ادارات دولتی، علما و نهاد های مدنی با راه اندازی برنامه ها و سیمینار های علمی از خانواده ها در کشور حمایت کنند.

علمای دین که در این جلسه اشتراک کرده بودند، حمایت شان را از طرح و پیشنهاد لوی څارنوالی در مورد ایجاد هفته حمایت از خانواده در کشور اعلام کرد. انان با استقبال از طرح لوی څارنوالی مبنی بر نامگذاری هفته خانواده، انرا گام موثر در راستای حمایت خانواده و نزدیکی حکومت و نهاد ها با خانواده ها یاد کردند. به باور آنان، علما مبلغ اسلام است، و وظیفه دارند تا در حد توان از این امر حمایت کنند.

به گفته مسوولان وزارت ارشاد، حج و اوقاف در افغانستان یک صد و 60 هزار مسجد وجود دارد. از این میان 48000 مسجد در این وزارت ثبت شده اند. به باور شورای عالی لوی څارنوالی، مساجد می تواند ما را در کاهش جرم و حمایت از خانواده ها کمک کند. دراین جلسه به خاطر پیگیری پیشنهاد و عملی نمودن طرح نامگذاری هفته خانواده کمیته ای به ریاست څارنپوه نورحبیب جلال موظف شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار