- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

شورای حراست در صدد اعمال فشار برحکومت

شورای حراست به دنبال چیست؟ شورای حراست و ثبات که گروهی متشکل از مقام‌های سابق مجاهدین است با اعلام موجودیت و طرح خواسته‎هایش، نشان داد که در صدد ایجاد یک بلاک سیاسی جدید است که می‌تواند فشار را بر حکومت وحدت ملی افزایش دهد.

 

اعضای این شورا بیش‎تر از میان رهبران سابق جهادی به شمول «عبدرب الرسول سیاف»، از رهبران جهادی، «محمدیونس قانونی»، رییس حزب افغانستان نوین و معاون اول ریاست‎جمهوری در دوران حامدکرزی، «عبدالهادی ارغندیوال»، وزیر سابق اقتصاد، «بسم‎الله محمدی»، وزیر سابق دفاع، «عبدالرووف ابراهیمی»، رییس ولسی جرگه، «محمداسماعیل خان»، وزیر سابق انرژی و آب، «عمر داوودزی»، وزیر داخله پیشین، «عبدالهادی مسلمیار» رییس مجلس سنا و «صادق مدبر» رییس شورای رهبری حزب انسجام ملی می‎باشند.

 

به باور آگاهان و براساس شواهد، هدف از تشکیل این گروه که بسیاری از اعضای آن به حامدکرزی، رییس‎جمهور سابق کشور، نزدیک هستند این است که اشرف غنی، رییس حکومت وحدت ملی به تعهداتش برای برگزاری انتخابات پارلمانی و همچنین تشکیل لوی جرگه به منظور اصلاح قانون اساسی عمل کند. این گروه اعلام کرده که قصد ندارد به عنوان یک حزب پارلمانی رسمی و اپوزیسیون حکومت فعالیت کند و به دنبال تشویق اصلاحات بوده و هدفش سرنگونی دولت نیست.

 

با این حال، این بلاک سیاسی می‌تواند کانونی برای ابراز مخالفت با حکومت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی و عبدالله عبدالله باشد که به سختی تلاش دارند همه وعده‌هایش برای اصلاحات را اجرا کرده و به دنبال گسترش حملات مخالفان مسلح تحت فشار قرار گرفته‎اند. عبدالرب رسول سیاف، یکی از رهبران کهنه‎کار مجاهدین اظهار کرد که دولت اشرف غنی باید به وعده خود برای برگزاری لویه جرگه در سال آینده میلادی عمل کند. وی افزود: “دولت باید سر وقت لویه جرگه را برگزار کند و اگر چنین کاری را انجام ندهد مردم به دنبال گزینه‌های جایگزین خواهند رفت.”

 

اما اینکه گزینه جدید چیست،‌ سیاف مشخص نکرد. همین امر نیز باعث شده است تا برخی از حدس و گمانه‎ها مبنی بر اینکه ممکن است شورای حراست و ثبات به دنبال کسب قدرت یا تقسیم آن باشد به وجود آید. زیرا بارها سخن از کودتای نرم به میان آمده و سران حکومتی تصریح کرده‎اند که عوامل وابسته به دولت سابق در پی براندازی نظام هستند. همین حرف نیز باعث شده است که سران شورای حراست تأکید نمایند که به دنبال براندازی نیستند.

 

اپوزیسیون اصلاح‎گرا یا عوامل قدرت‎طلب؟

 

به باور کارشناسان، حداقل چیزی که شورای حراست و ثبات به دنبال آن است، امتیازگیری می‎باشد. سلیم آزاد،‌ تحلیل‎گر و روزنامه‎نگار، می‎گوید: “شورای حراست و ثبات بدون یک برنامه روشن به میدان آمده است. از تأکید صرف روی اصلاحات سیاسی تنها بوی قدرت‎طلبی به مشام می‌آید. اگر کسانی مدعی نجات افغانستان و پایان بحران‌های موجود‌اند، این کار را از طریق برنامه‌های مدون و سازمان‎دهی سیاسی و اجتماعی انجام داده می‌توانند. در حد حرف، هیچ کسی بهتر از اشرف‎غنی درمورد بیرون رفتن از بحران بیانات مفید داده نمی‌تواند. از قضا او یکی از بهترین کتاب‌های اکادمیک را درمورد ترمیم دولت‌های ناکام نوشته و این کتاب از جمله کتاب‌های مرجع در تحقیقات و تدریس علمی غرب است. اما مشکل غنی این است که ظرفیت سیاسی و مدیریت لازم را برای عملی شدن ایده‌های خود ندارد. و یا این‌که آن قدر نظام افغانستان دچار ورشکستگی و بی‌کفایتی درونی است که هیچ کسی در کوتاه مدت و بلندمدت قادر به اصلاح آن نیست.”

 

با این وجود، برخی از آگاهان می‎گویند که موضع‎گیری این شورا و اعضای آن در بسا موارد به مصلحت کشور و ملت نیست و لازم است تا این شورا به منزله یک اپوزیسیون رسمی و اصلاح‎گر وارد عمل شود نه اینکه با نفوذ در درون دولت به تضعیف آن پرداخته و شکاف‎ها و چند دستگی را افزایش دهد. علی قادری،‌ کارشناس مسایل سیاسی، براین باور است، “ما بیش از آن که نیازمند ایجاد شورا برای حراست از ثبات افغانستان باشیم نیازمند آن هستیم که دست از فشار آوردن و نفوذ در درون حکومت به منظور دست‎یابی به اهداف شخصی خود برداریم. ما به جای این مسأله شدیداً به یک اپوزیسیون قوی نیاز داریم که حکومت را از رفتن به راه منحرف باز دارد. اپوزیسیونی که وابسته به خواست‎ها و منافع شخصی مبتنی نباشد، بلکه منافع عمومی و جمعی را دنبال نماید. با این حال، یکی از خواست‎های این شورا که برگزاری لویه جرگه به منظور مشخص کردن ساختار حکومت کنونی است، برحق است. لویه جرگه قانون اساسی باید برگزار شود و پست اجرائیه کنونی باید مشخص گردد، زیرا ساختار کنونی هیچ هم‎خوانی با قانون اساسی کشور ندارد.”

 

این خواسته از آن رو مطرح می‎شود که در پی انتخابات بی‌نتیجه‎ سال گذشته میلادی افغانستان یک توافق اشتراک قدرت تصویب شد که براساس آن باید در سال آینده میلادی نشست لویه جرگه با حضور نمایندگان همه گروه‌های افغانستان برگزار شود تا درباره تغییرات قانون اساسی که اجازه ایجاد پست صدراعظم را بدهد، تصمیم بگیرد. همچنین براساس این توافق باید انتخابات پارلمانی اواسط سال آینده میلادی برگزار شود اما گمانه‎زنی‌های مطرح شده؛ مبنی بر اینکه اشرف‎‏غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت ممکن است به این تعهد عمل نکرده و به جای آن توافق اشتراک قدرت خود را ادامه دهند.

 

یکی دیگر از اهداف این گروه تحت فشار قرار دادن حکومت اشرف غنی مبنی بر عدم پیگیری مذاکرات صلح با حضور پاکستان است که به حمایت از طالبان متهم شده است. اما علی قادری می‎گوید که این تقاضای شورای حراست و ثبات در برخی موارد حساسیت‎زا و تنش‎آمیز بوده است.

 

استقبال احتیاط‎آمیز دولت

 

بدون شک اعضای این شورا پس از تشکیل آن مشتاق شنیدن واکنش دولت بودند تا بدانند که بازتاب کار تازه‎ سیاسی شان چیست. دولت اما از آدرس شورای وزیران با احتیاط بیش از حد از تشکیل این شورا استقبال کرد. عبدالله عبدالله،‌ رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با استقبال از تشکیل این شورا گفت که با برخی خواسته‎های این شورا موافق نیست. وی افزود که خواسته‎های این شورا مانند برگزاری انتخابات پارلمان، تعدیل قانون اساسی و چگونگی گفتگوهای صلح، از خواسته‎های برحق مردم افغانستان است. اما وی به خواسته‎هایی که آن‎ها را قبول ندارد، اشاره‎ای نکرد.

 

با این وجود، سیدظفر هاشمی، معاون سخنگوی ریاست‎جمهوری، گفته است که حکومت تلاش‌ها را به خاطر آوردن اصلاحات انتخاباتی آغاز کرده که این خود زمینه‎ساز برگزاری لویه جرگه قانون اساسی است. هاشمی گفت: “حکومت تلاش‌های خود را براساس تعهداتی که به مردم و شرکای بین‌المللی خود داده بود، دنبال می‌کند و این خود نشان دهنده تعهد حکومت برای اصلاحات و تعدیل قانون اساسی کشور با شرایط ذکر شده در قانون اساسی است.”

اما ریاست‎جمهوری تأکید دارد که حکومت در روند گفتگوهای صلح، اجماع ملی، منافع ملی و قانون اساسی را در نظر می‌گیرد. هاشمی در این مورد نیز گفت که حکومت در تلاش آوردن صلح باعزت برای کشور است. به باور او، اجماع ملی، ثبات ملی و قانون اساسی، سه اصلی است که حکومت وحدت ملی در مذاکرات صلح آن‎ها را در نظر دارد.

 

حراست از خود یا از ملت؟

 

در حالی‎که شورای حراست و ثبات هدف اصلی خویش را اصلاحات بر محور منافع ملی می‎شمارد، شماری از نمایندگان نهادهای جامعه مدنی ضمن انتقاد از «شورای حراست و ثبات افغانستان» می‌گویند که رهبران این شورا با فشار آوردن بر دولت به دنبال مقام و چوکی هستند و در پی حراست جایگاه سیاسی می‎باشند نه حراست از مردم و ثبات سراسری.

یوسف امین ځاځی، عضو فدراسیون جامعه مدنی، می‎گوید: “کسانی می‌توانند برای وطن خدمت کنند که متعهد به آرمان‌های ملت باشند، برای اسلام کسانی خدمت می‌کنند که عدالت را در نظر می‌گیرند.” به گفته وی، افرادی که در رأس این شورا قرار دارند، هیچ‎گاه متعهد به آرمان‌های ملی نبوده و هیچ‎گاه عدالت را مراعات نکرده‌اند. ځاځی گفت: “شورای حراست و ثبات به هدف به دست آوردن چوکی و مقام از دولت ایجاد شده است؛ چون این افرادی که در رأس شورا قرار

دارند در چوکی وزارت، شورای ملی، معینیت و ریاست نرسیدند، بنابراین اقدام به تشکیل این شورا نمودند.”

 

نذیراحمد فرهنگ، عضو نهاد مدنی «مجموعه گذار» نیز می‎گوید: “ایجاد شورا و اپوزیسیون،

یک امر قانونی است و نظام را تقویت می‌کند، نه اینکه در این حالت بحرانی در پی از میان بردن نظام شوند. اگر این شورا در پی بی‌ثباتی نظام باشد، افغانستان به بی‌ثباتی کشیده شده و به مرکز جنگ‌های نیابتی مبدل خواهد شد.”

 

وی خطاب به رهبران شورای حراست و ثبات گفت: «دیگر مردم نمی‌خواهند که به دهه ۱۳۷۰ برگردند و دست‎آوردهای این ۱۴ سال به صفر ضرب بخورد. باید کار شود تا نظام را به ثبات برسد، نه اینکه دموکراسی را دفن کرد.”

 

طاهر هاشمی، آگاه سیاسی نیز می‌گوید که بیش‎تر اعضای این شورا در دوران حکومت حامدکرزی نتوانسته‎اند کارکرد خوبی از خود به جا بگذارند. هاشمی علت تشکیل این شورا را نرسیدن برخی از اعضای آن در پست‌های بلند دولتی عنوان می‌کند. او همچنان بیش‎تر نابسامانی‌های کنونی کشور را میراث دوران حامدکرزی و زمانی می‌داند که اعضای شورای تازه‌تشکیل حراست در سمت‌های بالا وظیفه داشته‎اند.

 

با این وجود، باید منتظر زمان بود و مشاهده کرد که آیا این شورا در پی حراست از ارزش‎های ملی است یا به دنبال حفظ جایگاه سیاسی و موقعیت اجتماعی خویش.