افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

شورای امنیت سازمان ملل تعطیل شد!!!

موضع گیری توجیه ناشدنی و ملموس و محسوس رییس جمهور حکومت وحدت ملی در قبال ناآرامی های فزاینده در یمن و حمله بدون مجوز اسلام آباد و ریاض به صنعا مساله مغفول مانده ای است که تبعات طویل المدتی به دنبال دارد.

 

پس از تحلیف ریاست جمهوری و ریاست اجرایی سران دولت سهمیه بندی شده جدید بیشترین تعداد سفرهای خارجی هیات عالی رتبه با بیشترین تعداد اعضای شرکت کننده در این سفرهای منطقه ای به عربستان و پاکستانی بوده است که اینک درگیر جنگ یمن هستند.

 

گرچه در سخنان و اظهارات شفاهی و کتبی اشرف غنی جمله ای مبنی بر اعلام حمایت افغانستان از جنگ بدون مجوز و حملات توجیه ناشده ی عربستان و پاکستان نسبت به یمن یافت نمی شود اما بزودی باید منتظر جبهه گیری های قوی کابل نسبت به ناامنی صنعا باشیم.

 

همانگونه که اظهارات حامد کرزی درخصوص تحرکات شیعه و سنی به ظهور داعش در منطقه و حمله به عراق و سوریه و سپس افغانستان منجر شد دور از انتظار نخواهد بود اگر جنگ اعراب علیه یکدیگر با همکاری پنجابی ها دودی از حسرت به چشمان کابل فرو کند.

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد که بعنوان نهاد بین المللی رسمی در راس صدور مجوز جنگ و حملات کشور یا کشورهایی به یک کشور قرار دارد در خصوص صنعا به راحتی نادیده گرفته شد تا اندک اعتبار باقی مانده اش نیز در ریاض و اسلام آباد به سخره گرفته شود.

 

به عبارتی می توان گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد عملا در انظار عمومی و افکار عمومی تعطیل شد تا رسما در متروکه ای بدون صلاحیت و کارایی به زندگی نباتی خود ادامه دهد. لازم به یادآوری نیست که افغانستان جزو اولین قربانیان و متضررین این پیامد خواهد بود.

 

کابل در ناامنی ها و ناآرامی های تحمیل شده به صنعا از سوی اسلام آباد و ریاض و سپس قدرت نمایی تهران، مسکو و دیگر قدرت های منطقه ای برای جنگ نیابتی به همان چاهی غلتید که کشورهای متحد امریکا در ایتلاف آتلانتیک شمالی برای افغانستان و عراق غلتیدند.

 

لذا بر کسی پوشیده نیست که کابل همانگونه که برای لندن، برای مسکو، برای واشنگتن، برای دهلی نو، برای اسلام آباد، برای پکن، برای آنکارا و برای ریاض تاوان پس داد برای صنعا هم تاوان پس خواهد داد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار