افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

شهر غزنی؛ آماج حملات شبانه نیروهای طالبان

بعد از قیام مردمی ولسوالی اندر ولایت غزنی در آن ولسوالی امنیت روبه بهبود است و باشندگان این ولسوالی بدون ترس و هراس می‌توانند آزادانه گشت و گذار نموده و مکاتبی که قبلاً از سوی مخالفین مسلح دولت مسدود گردیده بود دوباره به فعالیت آغاز نموده و شاگردان معارف به تعلیم و تربیه شان ادامه می‌دهند.

اما برعکس در این اواخر مخالفین مسلح دولت بدون موانع خاصی غرض پیاده نمودن اهداف خود در شهر غزنی دست به فعالیت های گوناگون تروریستی می‌زنند.

 چندی قبل رئیس دادستانی استیناف ولایت غزنی از سوی تروریست‌ها در مربوطات حوزه پنجم امنیتی پولیس در یکی از ساحات امن زمانی‌که به سوی دفتر کارش در حرکت بود به قتل رسید.

همچنین به تاریخ ۱۰ اسد سال جاری نصرالله؛ معاون حوزه سوم امنیتی پولیس با دو کودک خرد سال در ساحه شامیر شهر غزنی مورد یک حمله انفجاری از سوی مخالفان مسلح دولت قرار گرفته و به قتل رسید.

با آنکه مناطق ناامن ولایت غزنی از جمله ولسوالی اندر بر اساس قیام مردمی علیه طالبان مسلح به یک فضای همراه صلح و امنیت مبدل شده؛ اما متأسفانه شهر غزنی آماج حملات شبانه قرار گرفته و در نواحی مرکز این ولایت به طور مداوم این حملات بالای پوسته های امنیتی صورت می‌گیرد.

شماری از شهروندان غزنی مسئولین امنیتی را در این باره مورد انتقاد قرار داده می‌گویند که با امکانات گسترده‌ای که در اختیار دارند متأسفانه هیچ گونه تحرکی که برای مردم اطمینان بخش و امیدوارکننده باشد از خود نشان نمی‌دهند.

عبدالله؛ یکی از شهروندان غزنی در این باره به خبرگزاری جمهور گفت:”وضعیت امنیتی نسبت به گذشته وخیم شده است به خاطری‌که ما همه روزه شاهد انفجار ماین کنار جاده‌ای، ترورهای مسلحانه، راکت پرانی بالای شهر و حملات نظامی طالبان مسلح بالای پوسته های امنیتی می باشیم و این حادثات باعث شده که مردم در حالت پریشانی به سر برده و نسبت به آینده خوشبین نباشند.

همچنین مسعود یکی از دکانداران شهر غزنی مسئولین امنیتی را به ضعف و ناکارآمدی متهم کرده گفت:”با آنکه تعداد نیروهای امنیتی نسبت به ولسوالی ها در مرکز غزنی بیشتر می باشد و از لحاظ کیفی تجهیز شده اند؛ اما دیده می‌شود که فعالیت طالبان مسلح بالای مراکز امنیتی در شهر غزنی افزایش یافته و دلیلش عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی می باشد”.

وی از مقامات مرکزی خواست که نیروهای امنیتی را در این ولایت متوجه مسئولیت های شان نمایند؛ تا امنیت شهروندان غزنی را به شکل بهتر تأمین کرده و آنان بتوانند بدون کدام ترس و هراس به کار شان رسیدگی نمایند.

در همین حال، فضیل سباوون؛ سخنگوی والی غزنی به جمهور گفت:”در حال حاضر باشندگان ولسوالی های اندر و مقر از ظلم طالبان به ستوه آمده و علیه آنان دست به قیام زده اند که شمار زیادی از قریه‌جات این دو ولسوالی از وجود طالبان مسلح پاک شده اند”.

او افزود:”پس از قیام مردمی در این دو ولسوالی امنیت نسبت به گذشته روبه بهبود است و تمامی مکاتبی که از سوی طالبان به روی شاگردان معارف مسدود شده بود دوباره توسط مردم باز گردیده و باشندگان این ولسوالی ها به راحتی زندگی روزمره شان‌را به پیش می‌برند”.

وی همچنین گفت که طالبان مسلح تلاش دارند تا با انجام حملات مسلحانه بالای شهر غزنی و ترور مسئولین دولتی، این ولایت را ناامن جلوه داده و از تطبیق پروژه ها جلوگیری نمایند که هرگز به این هدف شوم دست نخواهند یافت.

سباوون تصریح کرد که هماهنگی کامل میان نیروهای امنیتی وجود دارد و نیروهای امنیتی در تلاش اند تا اوضاع امنیتی در این ولایت بهتر شود از همین رو در حال حاضر عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغان و خارجی که بیشتر این عملیات ها را نیروهای اردوی ملی رهبری می‌کند در نقاط مختلف این ولایت جریان دارد و تاکنون دستاوردهایی نیز در پی داشته است.

زرور زاهد؛ فرمانده پولیس غزنی نیز می‌گوید که از آغاز سال ۱۳۹۱ تاکنون بیش از۴۵۰ مخالف مسلح دولت از سوی نیروهای امنیتی کشته و بازداشت شده اند.

 این مسئول امنیتی همچنین گفت که در جریان ۴ ماه گذشته ۱۰۰ عملیات بر ضد مخالفان مسلح در مرکز ولسوالی های این ولایت را ه اندازی شده است.

به گفته فرمانده پولیس غزنی در نتیجه این عملیات ها به شمول فرماندهان کلیدی از جمله مولوی عبدالباقی، ملانصرالله مشهور به ملا فاتح، ملا بشیر مشهور به ملا حلیم و قاری کمال مشهور به ملا حمزه ۲۸۴ تن آنان کشته و زخمی شده و شمار زیادی شان نیز بازداشت گردیده اند.

گفته می‌شود با اعلام تلفات سنگین بر ضد طالبان مسلح در ولایت غزنی، هنوزهم وضعیت امنیتی این ولایت نسبت به گذشته هیچ تغییری نیافته است و مردم پس از نماز شام جرأت گشت و گذار را در حواشی شهر غزنی ندارند و ترس طالبان مسلح در مربوطات مرکز شهر هم احساس می‌شود.

خبرگزاری جمهور

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار