افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

شهادت ربانی و جهادی ها پروسه انگلیس و آمریکا است

حقوق بشر رهبران طالبان را به عنوان تروریست در لیست قرار داد، هجوم آوردند و در افغانستان جنگ شد، اما رهبران لیست سیاه در آمریکا بودند یا در پایگاههای خود در وزیرستان. بعد از مدتی نامهای آنها را نیز از لیست سیاه خود حذف کردند.

 

سازمان بین المللی حقوق بشر نام هشت نفر از رهبران و فرماندهان نظامی را در لیست خود قرار داده و آن را به نشر رسانده است. این سازمان آنها را به نقض حقوق بشر و مجرمان جنگی متهم ساخته است. آیا آنان مجرمان جنگی هستند؟

 

عبدالودود پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خبر تودی» گفت: من به حرف های ملل متحد و حقوق بشر ارجی نمی گذارم چرا که امروز همه به عقلانیت سیاسی رسیده اند و می دانند که در دنیا چه می گذرد و نوع مدیریتی که آمریکایی ها در جهان دارند چیست؟ با عربستان چگونه برخورد می کنند. حقوق بشر در سوریه چگونه است. جایگاه زن برای آنها در کجا است. ولی یکباره در برابر ایران که کشوری در مقابل غرب است یکطرفه قضاوت می کنند. همچنین ماندلا را بیست و هفت سال به زندان انداختند که وی تروریست است. در فلسطین هم یهودی ها را از دیگر کشورها به آنجا می برند و جابجا می کنند و مردم بومی آنجا را آواره می کنند.

 

وی افزود: موضوع دیگر اینکه حقوق بشر رهبران طالبان را به عنوان تروریست در لیست قرار دادند، هجوم آوردند و در افغانستان جنگ شد، بیش از صدهزار مردم بی گناه در اینجا قربانی شد اما رهبران طالبانی که در لیست آمریکا بودند در پایگاههای خود در سلامت در وزیرستان بودند. بعد از مدتی که از جانب طالبان مذاکره آغاز شد نامهای آنها را نیز از لیست سیاه خود حذف کردند.

 

این نماینده مجلس در ارتباط با اتهام به این هشت نفر اظهار کرد: استاد عطا و میرعالم خان و چند نفر دیگر کسانی هستند که در برابر طالبان به شدت جنگیدند. در شرایط جنگ طبیعی است که مردمانی کشته می شوند. نه تنها میر عالم خان بلکه آمریکایی ها آدمهای زیادی را کشتند. در روز روشن آمریکایی ها طیاره ایران را در خلیج مورد راکت قرار دادند و گفتند اشتباهی شده است. و در این میان چهارصد نفر بی گناه را کشتند.

 

وی در حمایت از میرعالم خان قوماندان قندوز گفت: در این شکی نیست که میرعالم از قوماندانهایی است که سی و پنج سال در قندوز بوده است. قوماندانهای سرشناسی مثل عارف خان سعید، میرزای ناصری، ارباب هاشم و صاحب امیر اینها قوماندانهای رده بالای روز اول جبهه بودند. ده ها هزار نفر پشت سر همین ها ایستاده اند. وقتی که طیاره های انگلیس آمده و به خاطر غلبه بر روس ها در سرحد تاجیکستان جنگل را قرارگاه قرار می دهد و غرب هم آن حمایت می کند. طبیعی است که میرعالم خان به دنبال جمع آوری سلاح باشد. میرعالم خان قندوز به فکر نجات خود شده است. از یک طرف ضعف نظام و سرگردانی دولت که به جایی نمی تواند برسد و از طرفی دیگر موضوع آمدن تروریست و داعش که دوباره در کشور پیدا شده است، باعث شده که جای شکی باقی نماند که میرعالم خان سلاح جمع کند اما بر همه مردم قندوز ثابت است که زمانی که میرعالم خان به قندوز بازگشت حتی از بینی کسی خونی نچکید و امنیت کامل در آنجا برقرار بود.

امروز هم میرعالم خان بیش از ده هزار نفر نیرو دارد. مسلح نیستند اما با وی کارهای اجتماعی را می کنند. چندین بار خانه میر عالم خان مورد تفتیش آمریکایی ها قرار گرفته بود و میرعالم همه سلاحهای خود رابه دولت داده بود و همکار دولت بود.

 

پیمان، آمریکا و انگلیس را در پی از بین بردن همه رهبران جهادی دانست و گفت: شهادت استاد ربانی و شهادت قوماندانهای جهادی پروسه انگلیس و آمریکا است و تا امروز ادامه دارد. من به حرفهایی که امروز آنها می زنند نگران نیستم و ارزشی نمی گذارم، اگر آمریکایی ها می خواهند خود را پیشاهنگ حقوق بشر بدانند، بیایند و برای کسانی که به بهانه از بین بردن تروریزم در افغانستان قتل عام کرده اند، پاسخگو باشند. طالبان را هم که در ابتدا تروریست می خواندند حالا برای آنها مسلمانهای سنتی شده اند که به کسی کاری ندارند.

 

وی افزود: نمی گویم که استاد عطا و میرعالم خان بی گناه هستند، هر کس مرتکب اشتباه می شود ولی اینکه از میان سی میلیون مردم افغانستان هشت نفر را جدا کنند و بگویند تروریست هستند، کاملاً کاری سیاسی است. آمریکایی ها مدیریت بدی را در دنیا بنیان کرده اند. با دو رنگی، با مناقت، با سیاست های ضد و نقیض کودکانه، در برابر سعودی به نحوی و در برابر کره به طوری دیگر، در برابر ایران یک طور و در برابرپاکستان به طوری دیگر رفتار می کنند.

 

عبدالودود پیمان این رهبران را رهبران مردم خوانده و در ارتباط با آنان اظهار کرد: هر کس هر چیزی می گوید بگوید، جامعه بین المللی هم هرچه می گویند بگویند، استاد سیاف استاد سیاف است، استاد عطا استاد عطا است، امان الله گذر و میرعالم خان هم همچنین. زمانی آنها را می شناسیم که در بین مردم شان برویم و متوجه شویم که آنها رهبران مردم هستند.

 

وی در پایان گفت: من طرفدار آوردن یک دادگاه در افغانستان هستم تا هر کسی که ظلمی به مردم کرده باشد مجازات شود اما این حرفهایی که ملل متحد زده است، این حرفها کلک هایی است که جامعه بین المللی می زنند تا خود را برایت دهند. باور من بر این است که لیستی که ملل متحد تهیه کرده است واقعیت ندارد و کاری سیاسی است. به خصوص چند نفری از آنها که من می شناسم، آدمهایی آزاد سرافراز، که در مقابل هر گونه نیروی خارجی ایستاده اند و در آینده هم امیدوارم که مقاومت کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار