افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 20 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

شمال کشور توان وجود دو ابرقدرت را ندارد

فعالیت های اخیر سیاسی و نظامی عطامحمد نور والی سابق ولایت بلخ از جمله موضوعات داغی است که این روزها همه را به حیرت انداخته و باعث واکنش های گونا گون و نگرانی هایی در بعضی مناطق کشور نیز گردیده است.

 

محترم محمدعطا نور که خود را رییس کمیسیون نظامی ولایت بلخ می خواند و سمت ریاست اجرایی حزب جمعیت اسلامی را یدک می کشد، به تازگی یونیفورم نظامی هم بر تن نموده و دستور اجرای عملیات نظامی در چندین ولسوالی بلخ را با هدف درهم کوبیدن مواضع و هسته های مخالفان مسلح دولت در شمال کشور داده است.

 

ظاهرا عملیات های موفقیت آمیز نظامی که زیر فرماندهی جناب عطامحمد نور اجرا می گردد،از سوی شماری از مقام های وزارت دفاع نیز حمایت می شود که البته استقبال های مردمی در شمال کشور را نیز به همراه داشته است چرا که والی سابق بلخ دیدگاه مخالفی بر علیه طالبان و همه ی شبه نظامیان افراطی بیان کرده و گفته است که مردم افغانستان هوشیار باشند که فریب دشمنان کشور و وهابیت را نخورده و تحت تاثیر افکار و تبلیغات آن‌ها قرار نگیرند.

 

وی چند ماه پیش در مراسم سال نو اظهار داشت: دشمنان افغانستان علاوه بر تحمیل جنگ به مردم ما، توطئه کرده و علیه ما در حضور دیدبان حقوق بشر پرونده سازی و دست به دسیسه می‌زنند. بهای حکومت وحدت ملی در روند مذاکرات صلح با طالبان، نباید ارزشهایی باشد که مجاهدین در طول سال‌ها تلاش به دست ‌آورده‌اند.

 

رییس‌اجرایی حزب جمعیت اسلامی خاطرنشان کرده بود که در مقابل خطرات تروریزم و مافیای مواد مخدر در منطقه ایستاده‌ایم و در همین راستا، اکنون 10 سال است که کشت مواد مخدر در منطقه تحت حاکمیت وی به صفر رسیده است. یکی از عمده دلایلی که نیروهای خارجی‌ها علیه من دسیسه‌چینی و توطئه می‌کنند، مساله ایستادگی نیروهای تحت امر من در برابر کشت و گسترش مواد مخدر است.

 

در طرف مقابل در روزهای اخیر پترشیا گاسمن یکی از مسوولان سازمان دیدبان حقوق بشر گفته: مدارک محکم و مستندی وجود دارد که آقای نور ملیشه های محلی را کنترول و تمویل می کند که در نقض جدی حقوق بشر دست داشته اند. به بیان دیگر وی یا شخصا در این سوء رفتارها نقش دارد یا در توقف دادن و به حسابدهی کشانیدن عوامل آن ناکام مانده است.

 

هرچند تا حال در باره تلفات غیرنظامیان یا نقض قواعد جنگی در عملیات نظامی که تحت فرمان سرپرست ولایت بلخ انجام یافته، به صورت رسمی گزارش و ادعایی مطرح نشده اما دیدبان حقوق بشر می گوید که سازوکارهای به کار گرفته شده برای بهبود امنیت در شمال در نهایت نتایج معکوس داشته است.

 

ولی فرمانده پولیس بلخ می گوید: این کمیته نظامی فقط و فقط در یک مقطع زمانی برای مبارزه با حضور مخالفان در این ولایت تشکیل شده و شکل رسمی و فرمانی از سوی ارگان های بزرگ دولتی را ندارد و هدفش تنها بهبود اوضاع امنیتی بلخ می باشد.

 

از این همه اظهار نظرهای مختلف که بگذریم یک گزینه مطرح می شود آن هم جدال قدرت بین جنرال دوستم معاون رییس جمهور و جناب عطامحمد نور می باشد. در این جدال قدرت بین این دو رهبر جهادی یکی به دنبال حفظ حیطه ی قدرت بیست ساله ی خود است و دیگری به دنبال تصاحب گسترش حوزه ی نفوذ خود. به بیان دیگر اتهامات نقض حقوق بشر و تلاش برای ملیشه سازی، بیشتر از آنکه واقعیت سیاسی داشته باشد تلاشی برای حذف رقیب جدی جنرال صاحب است.

 

هرچند در عرصه ی سیاست آن هم کشوری که همه کاره ی آن آمریکا است، همه چیز امکان دارد حتی اینکه جدال بین عطامحمد نور و عبدالرشید دوستم هم برنامه ی طراحی شده توسط کاخ سفید باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار