افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

شمار زیادی از دختران در مناطق دور دست بلخ از ادامه تعلیم و تحصیل باز مانده‌ اند

مکتب

شمار زیادی از دختران در ولسوالی های دولت آباد، چهاربولک و چمتال ولایت بلخ از نبود مکاتب لیسه در مناطق شان شکایت داشته می‌گویند که مشکل یاد شده، آنان را از ادامه تعلیم و تحصیل باز مانده‌ است.

موجودیت عرف ناپسند، عدم تامین امنیت، نبود استادان مسلکی و نبود تعمیر برای مکاتب در مناطق دور دست بلخ سبب شده است تا شماری زیاد از دختران در برخی از ولسوالی‌های این ولایت بعد از صنف نهم نتوانند به تعملیات و تحصیلات ابتدایی خود ادامه بدهند.

عمدتاً این مشکلات در مناطق وجود دارد که اکثراً عرف ناپسند در آن حاکمیت داشته و مردم نیز در ساحات مسکونی شان از نبود امنیت شاکی هستند.

شمار زیادی از دختران در ولسوالی های دولت آباد، چهاربولک و چمتال ولایت بلخ از نبود مکاتب لیسه در مناطق شان شکایت داشته می‌گویند که مشکل یاد شده، آنان را از ادامه تعلیم و تحصیل باز مانده‌ است.

چند تن از دختران که از ولسوالی‌های مختلف بلخ به جهت ادامه تعلیم و تحصیل به مرکز مزارشریف آمده اند، چنین می‌گویند:

“اسم من فرشته است از ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ آمدیم تا تحصیلات خود را در مزارشریف ادامه بدهم و نبود مکتب لیسه سبب ایجاد این مشکل برای من و فامیل ام شده‌است.”

“مه گل چهره نام دارم و از ولسوالی دولت آباد هستم اونجه امنیت خوب نبود و مام با فامیل خود به مزارشریف آمدیم، فعلاً در مکتب سلطان راضیه صنف یازده استم.”

” مارینا هستم از ولسوالی چهاربولک به اینجه آمدیم در ولسوالی ما برای دختران کلان اجازه رفتن به مکتب نیست و لیسه هم یک دانه وجود داره که خیلی دور است و راه اش خطر داره ما نمی تانیستیم اونجه به تنهایی بریم و مجبور شدیم به مزار بیایم.”

در این حال عبدالعزیز عزیزی رئیس اداره معارف ولایت بلخ نیز با تائید این ادعا ها می‌گوید که در بیش از پنج ولسوالی این ولایت دختران بنابر موجودیت عرف ناپسند در محلات و تا حدی هم نبود امنیت از رفتن به مکتب باز مانده‌اند.

آقای عزیزی می‌گوید که در اکثر ولسوالی‌ها آنان با کمبود اساتید مسلکی و نبود تعمیر برای مکاتب نیز مواجه اند.

وی گفت:

” در ولسوالی‌های ما متأسفانه هم معلم مسلکی کم است و هم تعمیر مکاتب اندک می‌باشد و مواد درسی ما هم تا هنوز به آن ولسوالی ها نرسیده است.”

اکثراً دختران در ولسوالی های چهاربولک، چمتال، دولت آباد، شورتپه و کلدار با نبود و کمبود مکاتب لیسه مواجه اند و از ادامه تحصیل محروم هستند.

باید گفت که مشکل یاد شده تنها به ولایت بلخ مختص نبود باشندگان سایر ولایات شمالی از موجودیت مشکلات مشابه شاکی اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار