افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 4 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

افزایش شمار تلفات غیرنظامیان افغان

به گزارش شبكه تلویزیونی بی بی سی، تازه ترین گزارشی كه از سوی سازمان ملل متحد در همین خصوص منتشر شده، از افزایش تلفات غیرنظامیان افغان برای پنجمین سال متوالی پرده برداشته است.

هیات مامور سازمان ملل متحد در افغانستان شمار تلفات غیرنظامیان در این كشور را در سال 2011 ، 3021 تن ثبت كرده است كه این تعداد در مقایسه با آمار مرتبط به ثبت رسیده در سال های گذشته، افزایش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، شمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال های 2010 و 2009 میلادی به ترتیب 2790 و 2412 تن گزارش شده است.

در این گزارش، بیشتر تلفات غیرنظامیان در نتیجه حملات شبه نظامیان گزارش شده و در عین حال به این نكته نیز اشاره شده كه تعداد تلفات غیرنظامیان در جریان حملات هوایی ناتو در سال 2011 میلادی افزایش داشته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، استفاده از بمب های كنار جاده ای و اقدام به حملات انتحاری در افغانستان افزایش داشته است.

جان كوبیس نماینده ویژه بان كی مون دبیر كل سازمان ملل متحد نیز در همین خصوص گفت: ‘كودكان افغان و همچنین مردان و زنان این كشور همچنان در جریان این جنگ كشته می شوند و حتی تعداد قربانیان نیز رو به افزایش است.’

وی افزود: ‘برای مدتهای طولانی است كه غیرنظامیان افغان بهای گزاف جنگ را پرداخته اند و به همین خاطر طرف های درگیر در این جنگ و بحران باید نهایت تلاش خود را به منظور محافظت از غیرنظامیان و جلوگیری از افزایش دوباره تعداد تلفات و مجروحان غیرنظامی در سال 2012 به عمل آورند.’

در گزارش سالانه 2011 سازمان ملل متحد كه در رابطه با حمایت از غیرنظامیان در جریان بحران ها و درگیری های مسلحانه تنظیم شد، گفته شده است كه در مجموع یازده هزار و 864 غیرنظامی از سال 2007 تاكنون قربانی شده اند.

 

 

منبع:http://www.irna.ir/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار