افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

شماری از رهبران پیشین جهادی و چهره های سیاسی با رئیس جمهور غنی دیدار کردند

انوارالحق احدی وزیر پیشین تجارت و صنایع و یکی از چهره های سیاسی کشور روز گذشته گفت که شماری از رهبران پیشین جهادی و چهره های سیاسی در این مورد با رئیس جمهور غنی دیدار کرده اند.

 

وضعیت ناگوار کشور بخصوص سقوط شهر کندز ظاهراً سبب شده است تا حکومت بخاطر بهبود این وضعیت، همکاری و مشوره های برخی از چهره های سیاسی و رهبران پیشین جهادی را بدست آورد.

 

انوارالحق احدی وزیر پیشین تجارت و صنایع و یکی از چهره های سیاسی کشور روز گذشته گفت که شماری از رهبران پیشین جهادی و چهره های سیاسی در این مورد با رئیس جمهور غنی دیدار کرده اند.

 

به گفته وی در این نشست که اخیراً در ارگ صورت گرفته است، روی ایجاد شورای موسوم به ثبات نیز بحث شده است:

 

“رییس جمهور غنی فرمودن که یک شورای ثبات کسانیکه در امور افغانستان نقش دارند در آن باشند و همواره از مشوره های شان حکومت مستفید کنند. این قسم یک بحث خفیف صورت گرفت. اینکه بگویم یک شورا ساخته شد و یا در حال شکل گیری است من فکر می کنم یک کمی خبری مبالغه آمیز است.”

 

آقای احدی گفت که عبدالرسول سیاف و برخی چهره های با نفوذ دیگر بخاطر بهبود وضعیت فعلی کشور به حکومت یک سلسله پیشنهاداتی داشتند و توافق شد که یک گروه مشترک از سوی آنان و حکومت ایجاد شود.

 

وی افزود که اعضای این گروه از طرف آقای سیاف معرفی شده و از جانب حکومت تاکنون در این مورد پیشرفتی صورت نگرفته است.

 

در این اواخر ارگ بیشتر میزبان حضور چهره های با نفوذ جهادی و سیاسی بوده است.

 

عبدالرب رسول سیاف، انوار الحق احدی، محمد عمر داوودزی، یونس قانونی و برخی از چهره های دیگر با رییس جمهور غنی نشستی داشته اند و در مورد وضعیت جاری کشور با وی صحبت کرده اند.

 

اما ارگ ریاست جمهوری در مورد ایجاد شورای موسوم به ثبات دیده گاه روشن ندارد و می گوید که هر چارچوب که به میان آید تنها بُعد مشورتی خواهد داشت.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت که آقای غنی همواره روی اجماع ملی تاکید دارد:

 

” نشستی که رییس جمهور با نخبه گان و چهره های جهادی داشت شکل مشورتی داشت اما نقطه مهم اینست که هر ساختار و چارچوب که تعین شود شکل مشورتی می داشته باشد.”

 

وضعیت جاری کشور بخصوص گسترش فعالیت های طالبان، رهبران پیشین جهادی و چهره های مطرح سیاسی را به شدت نگران ساخته است.

 

عبدالرب رسول سیاف یکی از رهبران پیشین جهادی کشور چندی پیش از این وضعیت ابراز نگرانی کرده و خواهان اقدامات فوری از سوی حکومت در این مورد گردید.

 

همچنان برخی از قوماندانان پیشین جهادی نیز در روز های اخیر چندین بار در شمال کشور تشکیل جلسه داده و روی وضعیت کشور بخصوص نا امن شدن ولایات شمال با هم گفتگو کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار