افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

شماری از اعضای مشرانو جرگه از ولایت غزنی بازدید کردند.

شماری از اعضای مشرانو جرگه، برای بازدید از ولایت غزنی و بررسی کارهای انجام شده برای سال 2013 به این ولایت سفر کردند.
محمد علم ایزد یار معاون اول مجلس سنا که در راس این هیات قرار دارد، هدف از سفر شان را تلاش برای تنظیم امورات سال 2013 غزنی و تسریع روند باز سازی در این ولایت عنوان کرد.
این دومین بار است که هیئتی از سوی مجلس سنا در پیوند به سال 2013 در غزنی سفر کرده اند اما به گفته شهروندان غزنی سفر هیات های رسمی و اشخاص  بلند رتبه از مرکز در شهرغزنی بیشتر جنبه تشریفاتی داشته است.

به  گفته این شهروندان، سفر هیات های تشریفاتی در بخش تنظیم مسایل سال 2013 و تسریع روند بازسازی کدام دستاورد عملی نداشته است.
بی توجهی حکومت مرکزی
آقای ایزد یار، حکومت مرکزی را در خصوص پروژه های سال 2013 غزنی به بی توجهی متهم ساخته گفت که تا به حال کار لازم برای تکمیل پروژه سال 2013 در غزنی انجام نشده است.
ایزدیار گفت:” بودجه ملی ازسوی مجلس نمایندگان تصویب شده وآنان بالای وزارت مالیه فشار می آورند تا به زودی 10 میلیون دالرکه ازسوی حامد کرزی رییس جمهور برای آماده سازی ولایت غزنی برای برگزاری جشنواره سال 2013 اختصاص داده شده است را به این ولایت انتقال دهد.”
این درحالی است که مسئولان ولایت غزنی نبود بودجه کافی و عدم دسترسی مقام های غزنی به بودجه ویژه سال 2013 را دلیل کندی روند باز سازی در غزنی عنوان می کند.

موسی خان اکبرزاده والی غزنی می گوید که انتقال بودجه از مرکز به غزنی با تاخیر انجام گرفته و پیش از این نیز دولت مرکزی بودجه کافی برای پروژه های سال 2013 در اختیار مسولان غزنی قرار نداده است.
با اینکه تاسال 2013 و برگزاری جشنواره معرفی غزنی به عنوان مرکز فرهنگی تمدن اسلامی کمتر از یک سال باقی مانده است اما والی غزنی تاکید دارد که درصورت انتقال بودجه از مرکز به غزنی، مسئولان این ولایت می تواند بخش های مهم پروژه های سال 2013 را تکمیل نماید.
از سوی دیگر، شماری از بزرگان قومی غزنی نیز از روند کند بازسازی در این ولایت انتقاد کردند.
داکترغنی بهادری که در حضور این هیات سخن می گفت اظهار داشت که چهار سال از معرفی غزنی به عنوان مرکز فرهنگی تمدن اسلامی می گذرد اما به دلیل بی توجهی دولت کار لازم برای غزنی انجام نشده است.
غزنی در سال 2007 میلادی از سوی سازمان فرهنگی “آی سیسکو” به عنوان مرکز فرهنگی تمدن اسلامی، برای سال 2013 تعیین شده است و قرار که جشنواره آن تا یک سال دیگر در عزنی برگزار شود.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار