افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

شمارش معکوس فروپاشی اقتصادی در امریکا

به نقل از بیزینس اینسایدر، پیتر چف، مدیر و استراتژیست ارشد موسسه یورو پسیفیک کپیتال، پیش بینی کرد تنها چند ماه تا بروز فروپاشی اقتصادی جدی در امریکا زمان مانده است.

 

چف افزود به اعتقاد من تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در امریکا بانک مرکزی این کشور نرخ سود بانکی دالر را به زیر صفر کاهش خواهد داد، چرا که ما وارد رکود اقتصادی جدی خواهیم شد.

 

وی ادامه داد در حقیقت ما احتمالا هم اکنون هم در رکود هستیم.

 

این استراتژیست تأکید کرد امریکا در شرایطی بدتر از سال 2007 و پیش از وقوع رکود اقتصادی کلان قرار دارد.

 

چف تأکید کرد در حال حاضر یکی از کلان ترین نگرانی ها نسبت به اقتصاد امریکا، رشد حباب بدهی در این کشور است که به اعتقاد این کارشناس این حباب بسیار کلان تر از حباب بخش مسکن در سال 2008 است که انفجار آن به رکود کلان اقتصاد منجر شد.

 

چف ادامه داد حجم وام ها در امریکا شامل وام های دانشجویی، خرید خودرو، بدهی دولت، و همچنین اوراق تعادل بانک مرکزی این کشور بسیار بالا بوده و از حباب مسکن در سال 2008 خیلی کلان تر است.

 

چف نسبت به ترکیدن این حباب ابراز نگرانی کرد و افزود این احتمال وجود دارد که همین حالا این حباب ترکیده باشد و این مسئله بانک مرکزی امریکا را در شرایطی قرار می دهد که این امکان وجود دارد که بانک مرکزی اقدامی مشابه بانک مرکزی ژاپن را اتخاذ کرده و نرخ سود بانکی در این کشور را منفی کند.

 

وی پیش بینی کرد بانک مرکزی امریکا با هدف تحریک رشد اقتصادی این کشور حداقل در مقابله با طیف جمهوری خواه نرخ سود بانکی در این کشور را مانند جاپان منفی خواهد کرد.

 

امروز نرخ رشد اقتصادی امریکا در سال گذشته نشر شد که نشان داد این کشور به میزان 0.8 درصدی هدف گذاری تولید ناخالص داخلی خود دست نیافته و 0.7 درصد رشد داشته است.

 

کاهش صادرات و تقاضای کالاهای امریکا در بازارهای بین المللی در کنار افزایش ارزش دالر از جمله اصلی ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی این کشور بوده است.

 

کارشناسان تقریبا مطمئن هستند که با شرایط کنونی بانک مرکزی این کشور نمی تواند به هدفگذاری خود برای افزایش 4 مرحله ای نرخ سود دالر در سال جاری دست یابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار